کرونا و انواع تست تشخیص درگیری بدن با ویروس

تست کرونا در منزل و انواع تست کرونا

انواع آزمایش کرونا:

 1. تست پی سی آر PCR
 2. تست جریان جانبی Lateral Flow Assay
 3. .تست رپید آنتی ژن
 4. تست آنتی بادی کرونا(تست خون)
 5. آزمایش سنجش ایمنی و آنتی بادی(تست آنتی بادی اسپایک)

تست کرونا PCR

این روزها بیشتر از تست کرونا PCR برای تشخیص کووید-19 استفاده میشود. آن ها میتوانند کدهای ژنتیکی ویروس را شناسایی کنند. این تست زمانی موثر است که فرد درگیر ویروس کرونا باشد. تست کرونا مشخص کننده افرادی است که آلوده شده اند. البته باید بدانید که پاسخ آزمایش همیشه دقیق نخواهد بود و ممکن است تا 30 درصد خطا در جواب ها رخ دهد.

اما چنان که میدانیم تست کرونا PCR دقیق ترین روش موجود بین سایر روش ها است که این روز ها برای حفظ سلامت بیماران امکان انجام تست کرونا در منزل نیز مهیا شده است و فرد آزمایش گیرنده با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در محل بیمار حاضر شده و یک سوآب پنبه ای به طول 15 سانتی متر را درون بینی قرار داده و به مدت 15 ثانیه میچرخانند. یک سوآب دیگر هم پس از آن درون دهان قرار داده می شود و روند قبلی تکرار میشود.

چرا تست کرونا PCR مهم است؟

آزمایش کرونا روش های گوناگونی دارد، اما همانطور که می دانیم روش PCR آن دقت و رواج بیشتر دارد و کمتر شهری را میتوان یافت که این آزمایش را انجام ندهد.

علت آن که تست PCR اینقدر محبوب شده است، دقت عملی است که دارد. هیچ کدام از روش های دیگر از جمله تست خون، آنتی ژن و… قابل اعتماد نیستند. هر چند نمیتوان نتیجه تست PCR را 100 درصد دقیق عنوان کرد، اما در اغلب قریب به اتفاق موارد نتیجه آن صحیح است، پس با خیال راحت در هر مکانی که هستید میتوانید از تست کرونا در منزل همراهت استفاده کنید.

تست کرونا PCR

تست جریان جانبی Lateral Flow Assay

ایده این تست متعلق به شرکت کانادایی به نام Sona Nanotech است. هدف از آن انجام تست سریع و جواب 15 دقیقه ای است که افراد غیر متخصص هم می توانند آزمایش کرونا را انجام دهند. انواع نمونه گیری هایی که با آن میتوان انجام داد به تنوع زیر است:

 • خون
 • بزاق
 • مخاط بینی
 • ادرار و سایر مایعات بدن

در این آزمایش با استفاده از نانو میله طلایی به ماده های بیولوژیکی اصابت کرده و نتیجه را مشخص می کند. آزمایش سونا به شکل مستقل ویروس رو شناسایی کرده و بیماران نیاز به حضور در مراکز درمانی نخواهند داشت.

با همه توضیحاتی که دادیم به نظر میرسد تست کرونا PCR دقیق ترین و ایمن ترین راه برای آگاه شدن از وضعیت سلامتی خودمان است.

تست رپید آنتی ژن

تست های سریع آنتی ژن، از انواع تست کرونا در منزل هستند که پروتئین های موجود در ویروس را تشخیص می دهند و همانطور که از نامش پیداست، نتایج را در عرض چند دقیقه ارائه می دهند.

مانند یک تست بارداری خانگی، نتیجه به صورت یک خط روی یک نوار کاغذی بازتاب داده میشود. این تست ها بسیار ارزان و سریع تر از تست کرونا PCR انجام می شوند. این روش به شکلی گسترده در حال حاضر در اروپا و آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و در داروخانه و مارکت ها به فروش میرسند.

البته نتایج این آزمایش ها چندان قابل اعتماد نیستند چرا که نمونه ها با تجهیزات پیشرفته مورد بررسی قرار نمی گیرند.

رپید تست و انواع تست کرونا

تست آنتی بادی کرونا(تست خون)

سیستم بدن فرد زمانی که درگیر ویروس میشود آنتی بادی کرونا را تولید میکند. اگر شخص از مورد های بی علامت باشد، تست آنتی بادی کرونا نمایان می کند که وی به ویروس مبتلا شده یا نشده است. این آزمایش برای انجام نیاز به ناشتایی ندارد. غالبا تولید آنتی بادی در کووید-19 پس از بروز علائم اولیه و طی 10 روز تولید میشود.

اما چنانکه میدانیم نتایج این آزمایش به دقت PCR نیست. نتیجه منفی این آزمایش نمی تواند نفی کننده وجود عفونت در بدن باشد و باید ارتباط قبلی با افراد مبتلا، سفر و نشانه های بیمار بررسی شود. عدم دقت را می توان از موارد زیر دریافت:

 • اگر تعداد آنتی بادی های زیر حد معیار باشد و یا کد ژنتیکی ویروس تغییر کند امکان منفی شدن تست وجود دارد که این نتیجه غیر واقعی است.
 • نتیجه تست آنتی بادی کرونا بازتاب دهنده ارتباط پیشین شخص با ویروس است که تضمین کننده ایمنی و عدم ابتلا نخواهد بود.
 • در روز های ابتدایی ابتلا تشخیص آنتی بادی ها امکان پذیر نیست.
 • امکان دارد نتایج مثبت اشتباهی IgG و IgM به سبب واکنش ناپیوسته آنتی بادی های تولید شده از پیش موجود بر ضد دیگر پاتوژن ها و سایر عوارض و دلیل ها رخ دهد.
 • عدم انجام آزمایش در زمان مناسب و ضعف بدن در تولید آنتی بادی آزمایش را به طور غیر واقعی منفی میکند.

IgG و IgM چیست؟

در تست آنتی بادی کرونا شما با دو واژه IgG و IgM مواجهه میشوید که توضیح آن به شرح زیر است:

 • ایمونوگلوبولین G: یکی از آنتی بادی های رایج موجود در خون که در دیگر مایعات بدن دیده میشود همین ماده (IgG) است. وظیفه آن حفاظت بدن در مقابل عفونت باکتریایی و ویروسی است. نمایان شدن این آنتی بادی پس از بیماری تولید شده و قابل مشاهده باشد.
 • ایمونوگلوبولین M: در مایع لنفاوی و خون، آنتی بادی (IgM) بیشتر دیده میشود. این آنتی بادی نخستین واکنش و تولید را در مواجهه با بیماری عفونی کرونا را میسازد.

نحوه انتقال کرونا

پیش از این که کار به انجام آزمایش کرونا برسد، باید بدانیم که از چه راه هایی انتقال می یابد. انواع راه های شیوع این ویروس مرگبار به ترتیب زیر است:

 • تماس و قطرات تنفسی: یا به شکل برخورد مستقیم یا تنفس هوایی که قطرات آلوده در آن پخش است. نوع غیر مستقیم آن تماس بدن با وسایل و اشیاء فرد آلوده است.
 • هوا: ذره های کوچک ویروسی معلق در هوا که قابلیت باقی ماندن طولانی مدت در هوا را دارند. این ذرات از راه های مختلف از جمله تنفس و صحبت عادی یا سرفه در فضاپخش میشوند. این عامل زمانی موثر میشود که بهداشت، شست و شوی دست ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری بین افراد رعایت نمی شود.
 • وسایل و اشیا: برخی قطرات آلوده ای که از بینی ارتعاش می یابد به سطوح مختلف می چسبد. بسته به جنسی که این سطوح دارند زمان ماندگاری ویروس متفاوت است. برای مثال ماندگاری ویروس بر روی سطوح آهنی و استیل بسیار بیشتر از پارچه و لباس می باشد.
 • سایر راه های انتقال: از دیگر راه های انتقالی که مطرح میشود مادر به جنین است. اما تا به حال هیچ آزمایش کرونایی ثبت نشده است که مادر به جنین ویروس انتقال داده باشد. همچنین هنوز گزارشی مبنی بر اینکه شیر مادر بیمار دربردارنده ویروس باشد به دست نیامده است.

درباره آسم بیشتر بدانید.

حیوانات به طور کلی و نوع خانگی آن به طور خاص مانند: سگ، خرگوش، گربه و…میتوانند ناقل ویروس باشند اما درصد انتقال دهی این موارد بطور دقیق مشخص نیست.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.