کرونا ویروس چند بار می تواند بدن را با خود درگیر کند و مقاومت بدن در برابر آن چگونه است؟

کرونا ویروس چند بار می تواند بدن را با خود درگیر کند و مقاومت بدن در برابر آن چگونه است؟

مدتی پس از همه گیری جهانی کرونا ویروس با مشاهده مواردی این شبهه مطرح شد که آیا امکان ابتلای مجدد به ویروس کرونا وجود دارد یا خیر؟ پس از چندی مواردی مشاهده شد که این اتفاق برایشان پیش آمده بود.

این امکان میتواند تقویت شود خصوصا زمانی که هر از چندگاهی شاهد به وجود آمدن نسخه های متعدد از کووید-19 هستیم. بدن شما اگر ویروس چینی را تجربه کرده باشد ممکن است در برابر انواع انگلیسی، برزیلی، هندی، لامبدا و مو مقاوم نباشد.

سطح آنتی بادی هایی که در بدن شما موجودند کلید اصلی مقاومت در برابر کووید-19 خواهند بود.

سیستم ایمنی شما چطور در برابر ویروس کرونا عمل میکند؟

سیستم دفاعی بدن شما در برابر انواع ویروس ها، چه کرونا ویروس و چه غیر آن به دو شکل عمل میکند:

شیوه نخست:

شیوه اول آن است که بدون شناخت وارد عمل شده و به محض ورود مهاجم خارجی به آن حمله میکند. نام آن پاسخ ذاتی بوده و موارد شیمیایی که باعث التهاب در بدن شده و گلبول های سفید میتوانند سلول های فاسد را از میان بردارند. اما مشکلی که وجود دارد این شیوه در مورد کرونا ویروس موثر نیست. زمانی که این گلبول ها نتوانند ویروس مهاجم را شناسایی کنند چگونه میتوانند با آن ها بجنگند؟

شیوه دوم:

چیزی که شما به آن احتیاج دارید، سیستم ایمنی تطبیقی است. سلول هایی که توانایی تولید سلول های ضد کرونای هدفمند دارند. آن ها میتوانند به ویروس چسبیده و آن را متوقف نمایند. سلو های تی (T) که سلول ها آلوده شده را مورد حمله قرار و میدهند و به پاسخ سلولی مشهورند.

ساخت آنتی بادی علیه ویروس کرونا حدود 10 روز زمان نیاز داشته و افرادی که نوع شدید بیماری را تجربه کرده اند، آنتی بادی های قوی تری هم در برابر آن ساخته اند. اگر پاسخ تطبیقی قدرت لازمه را داشته باشد، این در یاد سلول های مدافع مانده و ایمنی مناسب ایجاد خواهد شد. برای اطلاع از ایمنی بدن می توانید تست آنتی بادی اسپایک بدهید.

تست آنتی بادی کرونا افرادی که منفی میشود ممکن است نشان دهنده ایمنی پائین آنها در برابر کرونا باشد. تست مثبت آنتی بادی به معنای ایمنی کامل نبوده اما نشان دهنده ایمنی مناسب در برابر کرونا خواهد بود. همچنین برای اطلاع دقیق تر و درستی آن میتوانید باز هم از تست آنتی بادی اسپایک(تست ایمنی واکسن) استفاده کنید.

در برابر انواع جدید ویروس کرونا چقدر باید نگران بود؟

ویروس کرونا به قدری تازه است که هنوز نمیدانیم چقدر طول میکشد تا مصونیت در برابر آن صورت بگیرد. ویروس های قدیمی همچون سرخک آن قدر آزمایش شده اند که واکسن های قوی در برابر آنها تولید شده باشد و در کودکی براحتی با تزریق آن از مشکلات بعدی پیشگیری شود.

مطالعات موسسه Public Health England به همکاری دیگر نهاد ها تا به حال نشان داده که تا 5 ماه امکان مصونیت برای افراد بهبود یافته از کرونا ویروس وجود دارد. اما نکته خطرناک آن است که امکان ابتلا نفی نمیشود. یعنی هرچند ویروس ممکن است به شما آسیب نزند اما اگر حامل آن باشید، میتواند اعضای خانواده و دیگران را مبتلا کند.

موسسه کالج کینگ لندن با بررسی های خود به این نتیجه رسیده که میزان آنتی بادی های موجود در برابر کرونا ویروس طی 3 ماه کم میشود. این نتیجه خود گویای این است که همواره باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد چرا که هنوز به مرحله قطعی مصونیت از کووید-19 نرسیده ایم.

با وجود از بین رفتن آنتی بادی ها، سلول های تولید کننده آنها که سلول بی (B) نام دارند تا 90 سال بعد از پاندمی در افراد دیده شده است. اگر در مورد کرونا ویروس این حالت مشابه رخ دهد، عفونت و درگیری بدن دوم از مورد اول ضعیف تر خواهد بود. سیر تحولی سلول های تی (T) در مدت طولانی مشخص نیست. اما میدانیم که این سلول ها در مقابل سارس اولیه تا 17 سال بعد به وجود آمده اند.

نحوه برخورد سیستم ایمنی بدن با ویروس کرونا

آیا سرما خوردگی شما را از ویروس کرونا مصون نگه میدارد؟

به طور قطع نمیتوان نظر داد، شاید. هر چقدر ویروسی که با آن درگیر شده باشیم بیشتر شبیه کرونا ویروس باشد ایمنی بیشتری ایجاد خواهد کرد. به همین جهت از پروتئین ها و سایر عناصر مربوط به ویروس کرونا و بیماری های مشابه آن برای تولید واکسن استفاده میشود.

بررسی های آزمایشگاهی نشان می دهد که سلول های T که برخی از مردم برای مبارزه با سارس یا ویروس های سرماخوردگی تولید کرده اند نیز می توانند در برابر کووید-19 واکنش نشان دهند. اما قطعیت آن مشخص نیست.

آیا احتمال چند بار مبتلا شدن وجود دارد؟

گزارش هایی که رسیده حاکی از ابتلای متعدد در یک زمان کوتاه دارد. البته نظر دیگر آن است در مشکل اصلی آزمایش های غیر صحیح بوده است که نتایج تست ها را منفی نشان میداده است. نتایج پژوهش ها بیانگر آن است که همچنان باید به رعایت پروتکل ها ادامه داد. چه آنتی بادی در بدن شما وجود داشته باشد چه خیر.

آیا آنتی بادی افراد را از ویروس کرونا حفظ میکند؟

این را به هیچ وجه نمیتوان با قطعیت ضمانت کرد. اگر سطح آنتی بادی های بدن شما مناسب باشد، مجوز این را دارید که به محل کار خود مراجعت کنید. این مسئله عمدتا برای کادر درمان ضرورت دارد، چرا که دائما با افراد کرونایی در تماس هستند.

اما در حالی که تقریباً در هر بیمار برخی از آنتی بادی ها را خواهید یافت ، همه آنها برابر نیستند. آنتی بادی ها، خنثی کننده آنهایی هستند که به ویروس کرونا می چسبند و قادر به جلوگیری از عفونت سایر سلول ها نیستند. مطالعه بر روی 175 بیمار بهبود یافته در چین نشان داد که 30 درصد از آنها سطح بسیار کمی از این آنتی بادی های خنثی کننده را داشتند.

به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی اعتقاد دارد؛ ممکن است ایمنی سلولی برای بهبودی نیز حیاتی باشد که اطلاع از آن نیازمند تست آنتی بادی اسپایک می باشد.

آیا افراد دارای آنتی بادی می توانند رفتار خود را تغییر دهند؟

سیستم دفاعی هر فرد منحصر به فرد است و برخی از آنها ممکن است پاسخ های دفاعی موفق تری نسبت به دیگران نشان دهند. PHE می گوید مردم باید از دستورالعمل های فعلی پیروی کنند زیرا برخی ممکن است دوباره آلوده شوند و ویروس کرونا را به دیگران منتقل کنند.

همچنین افرادی که قبلا به کرونا ویروس مبتلا شده اند مصونیت دائمی نداشته و باید واکسینه شوند. این امر تقویت کننده ایمنی طبیعی از پیش ایجاد شده است همانند نتیجه ای که در آنفولانزای فصلی هم دیده شده است. اما اگر بازه زمانی ایجاد ایمنی واکسن کاهش یابد، تولید آن را به مقدار نیاز مشکل خواهد کرد.

ایمنی بدان جهت اهمیت پیدا میکند که حتی تاثیرات ناقص محافظت کننده از برخی ویژگی های بیماری ممکن است جان شما را نجات دهد.

دفاع آنتی بادی ها از بدن در مقابل ویروس کرونا

سخن نهایی

در نهایت چیزی که از کلیت ماجرا فهمیده میشود آن است که آنتی بادی، حافظ بدن است اما به معنای تمام کننده نیست. قوی ترین واکسن ها هم به معنای مصونیت تمام و کمال نیستند. تنها به شما این امیدواری را میدهند که قدرت ایمنی بیشتری خواهید داشت و همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد.

ابتلای اولیه و خفیف به کرونا و رهایی از آن هم به معنای عدم ابتلای شدید دوباره نخواهد بود.

نویسنده: محمد جواد میدان دل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.