کرونا مو، ویروس جهش یافته جدید کرونا و علائم آن

کرونا مو ویروس جهش یافته جدید کرونا و علائم آن

کرونا مو را سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان خطری تازه برای سلامت جامعه جهانی عنوان کرده است. این ویروس مانند هر یک از انواع جهش یافته کرونا مثل کرونا لامبدا، حاوی بافت ژنتیکی جدید و متفاوتی می باشد.

این احتمال وجود دارد که تغییرات ژنتیکی کرونا مو باعث انتقال بیشتر و بیماری شدیدتری شود و بتواند از پاسخ ایمنی ناشی از واکسن یا عفونت با انواع قبلی فرار کند که این به نوبه خود ممکن است آن را کمتر مستعد درمان کند. برای آشنایی بیشتر سویه جدید کرونا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کرونا مو چیست؟

کرونا مو نوع جدیدی از ویروس کرونا می باشد که میتواند شامل ویژگی هایی از جمله شیوع پذیری بیشتر، شدت علائم و واکسن گریزی محسوس تری نسبت به دیگر سری های کرونا باشد. این مسئله میتواند پیشگیری و درمان آن را با مشکل جدی روبرو کند.

جدی ترین و خطرناک ترین خصوصیت این نوع از کرونا مجموعه ای از جهش های مختص فرار از ایمنی است.البته تحقیقی در انگلستان نشان داده است که از 592 فرد کاملاً واکسینه شده با کووید که تا یک ماه زیر نظر گرفته شدند، 31 نفر (5٪) به کووید طولانی مبتلا شدند (به عنوان بیماری به مدت 28 روز یا بیشتر پس از آزمایش مثبت تعریف می شود) که در گروه واکسینه نشده این رقم حدود 11 درصد بود.

این مسئله خود بیانگر تاثیر انکار نشدنی واکسن در پیشگیری از ابتلا کووید-19 است که برای انجام واکسن اگر به هر دلیلی احساس می کنید که علائمی از کرونا دارید بهتر است که تست PCR قبل از انجام واکسن بدهید

آیا کرونا مو از دلتا خطرناک تر است؟

سوال اصلی که حول محور این نوع جدید پیش می آید این است که آیا کرونا مو قدرت شیوع پذیری بیشتری نسبت به نوع کرونا دلتا دارد یا خیر؟ شدت علائم و بیماری چطور؟

کرونا مو دارای جهشی به نام P681H است که اولین بار در نوع آلفا گزارش شد که مربوط به انتقال سریعتر است. اما هنوز تحقیق و بررسی مجامع علمی و پزشکی کامل نشده است و نمیتوان درباره شیوه برخورد بدن با ویروس و یا حمله آن به بدن اظهار نظر قاطعی کرد.

این نوع کرونا همچنین دارای جهش های E484K و K417N است که با فرار از آنتی بادی ها علیه ویروس کرونا همراه است و شواهد در این باره دقیق تر است. این جهش ها در نوع بتا نیز رخ داده، بنابراین ممکن است کرونا مو مانند بتا رفتار کند و برخی واکسن ها در برابر آن ایمنی زایی کمتری داشته باشند.

واکسن ها چقدر در برابر ویروس مو مقاومت دارند؟

با مطالعات انجام گرفته در آزمایشگاه روم، گفته میشود که واکسن Pfizer/BioNTech ایمنی زایی کمتری در مقابل کرونا مو دارد. اگرچه این تحقیق همچنان حفاظت موجود در این واکسن را در برابر کرونا مو قدرتمند میداند و هنوز به طور کامل مشخص نشده است که عفونت زایی بیشتر از سایر سویه های کرونا است یا خیر.

محققانی که کار آن ها در The Lancet Infectious Diseases به چاپ رسیده است، می گویند واضح است که واکسیناسیون جان افراد را نجات می دهد و از بیماری های جدی جلوگیری می کند، اما تأثیر واکسن ها در ایجاد بیماری های طولانی مدت قطعی نیست.

فقط 0.2 درصد از افراد کامل واکسینه شده گفتند که پس از واکسیناسیون به عفونت کووید مبتلا شده اند.

کرونا مو و مقاومت واکسن ها در مقابل آن

چه کسانی ممکن است بیش از یکبار به کرونا مبتلا شوند؟

محققان دریافتند برخی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به کرونا بعد از زدن واکسن هستند. از جمله گروه های مستعد ابتلای مجدد، افراد مسن و مردمانی که در مناطق توسعه نیافته زندگی می کنند را میتوان نام برد. این امر به ویژه در مورد افرادی که فقط یک دوز واکسن زده بودند صادق بود.

دکتر کلر استیوز معتقد است: در مورد کووید طولانی مدت خبر خوب آن است که واکسیناسیون مضاعف خطر ابتلا به ویروس و در صورت بروز، علائم طولانی مدت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

واکسن ها دیوار دفاعی در برابر ویروس می سازند و بهترین راه برای محافظت از افراد در مقابل حالت های وخیم بیماری هستند، به همین جهت بهتر است افرادی که واجد شرایط هستند در صورت امکان به سرعت برای تزریق واکسن اقدام کنند.

کرونا مو در چه مناطقی از جهان در حال گسترش است؟

مو اولین بار در ژانویه 2021 در کلمبیا مشاهده شد ، هنگامی که نام آن B1621 بود. از آن زمان تاکنون در 40 کشور شناسایی شده است، به نظر میرسد در حال حاضر 0.1 درصد از عفونت ها در سراسر دنیا از این نوع باشد.

کرونا مو در کلمبیا بسیار بیشتر از هر مکان دیگری شیوع داشته است. هنگام بررسی و آزمایش نمونه های این نوع، سیر تغییرات آن مشاهده شد و 39 درصد از افرادی که در کلمبیا زندگی میکنند مبتلا به کرونا مو بودند. این ویروس دوران شیوع در کلمبیا را سپری کرده و در حال گسترش در سایر کشور های آمریکای جنوبی و همسایه آن است.

تا به حال 45 مورد در انگلستان از طریق نمونه گیری شناسایی شده است و به نظر می رسد که از مبادی خارجی آمده باشد. اگرچه ممکن است موارد بیشتری وجود داشته باشد که برای تعیین نوع تا آخر رهگیری و دنبال نشده باشند.

چطور میتوان از همه گیری ویروس جدید جلوگیری کرد؟

کرونا مو یک نوع نگران کننده است که گسترده شدن آن در آینده مشکل ساز خواهد بود. هر بار که ویروس در داخل فرد تکثیر می شود، احتمال جهش وجود دارد و نوع جدیدی از آن ظاهر می شود. این یک فرایند تصادفی است، کمی شبیه به ریختن تاس. هرچه بیشتر بچرخید، احتمال ظاهر شدن انواع جدید بیشتر است. راه اصلی جلوگیری از انواع مختلف واکسیناسیون جهانی است.

تحقیقات انجام شده توسط کالج کینگ لندن نشان می دهد که واکسیناسیون کامل علیه کووید-19 نه تنها خطر ابتلا به آن را کاهش می دهد، بلکه تبدیل عفونت به کووید طولانی را نیز کاهش می دهد.

در مطالعه ای که افراد واکسینه شده و نشده با هم مقایسه شدند، نشان داده شد که اقلیتی از افراد که در عین تزریق دو دوز به کرونا مبتلا میشوند، احتمال بروز علائمی که بیش از چهار هفته طول بکشد، 50 درصد کاهش می یابد.

بسیاری از افرادی که به کووید مبتلا می شوند ظرف چهار هفته بهبود می یابند اما برخی از آنها علائمی دارند که هفته ها و ماه ها پس از عفونت اولیه ادامه پیدا میکند یا ایجاد میشود که به عنوان کووید بلند مدت شناخته میشود. این می تواند پس از آنکه افراد حتی علائم خفیف کروناویروس را تجربه کردند، رخ دهد.

جلوگیری از ویروس های جهش یافته کرونا با واکسیناسیون عمومی

سخن پایانی

طبق مواردی که در مقاله بررسی شد به نظر میرسد چه عوارض کرونا مو بیشتر از دلتا باشد یا نه، واکسن ها در مجموع ایمنی زایی مناسبی در برابر آن خواهند داشت. هم آمار ابتلا و هم آمار مرگ در کشور های واکسینه شده روند کاهشی داشته است. توصیه به همه افراد، خصوصا گروه های پرخطر آن است که علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سریع ترین زمان ممکن برای تزریق واکسن اقدام نمایند.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.