کرونا لامبدا و علائم درگیری و واکسن های مقاوم در برابر آن

کرونا لامبدا

کرونا لامبدا جهش جدید کرونا می باشد که بحث ها را درباره شدت بیماری زایی این جهش جدید داغ کرده است. برای اینکه بدانیم چگونه با آن مقابله کنیم باید آن را خوب بشناسیم. ما در این مقاله سعی داریم به ابعاد مختلف این کرونای اهل آمریکای جنوبی بپردازیم.

همه چیز درباره کرونا لامبدا؛ جهش جدید کرونا

کرونا لامبدا جهش به نسبت جدید کرونا به گفته سازمان بهداشت جهانی ، نوع ویروس لامبدا برای اولین بار در آگوست 2020 در پرو شناسایی شد . براساس گزارش GISAID مواردی با این نوع در حال حاضر در بیش از 40 کشور شناسایی شده است که در برخی موارد تعداد افراد مبتلا شده اندک بوده است.

دکتر استوارت ری در مصاحبه ای با NPR این جهش جدید را “نوعی پسرعموی نوع آلفا” میداند. این نوع کووید بیشتر در کشور پرو شیوع داشته است.

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش به افزایش میزان کرونا لامبدا در سایر کشورهای آمریکای جنوبی از جمله آرژانتین ، شیلی و اکوادور هشدار داده بود و اکنون می دانیم که در ایالات متحده وجود دارد.

WHO می گوید نوع ویروس لامبدا تعدادی جهش داشته که احتمالا افزایش قابلیت انتقال یا افزایش مقاومت احتمالی در برابر خنثی سازی آنتی بادی ها را در پی خواهد داشت. اما می گوید میزان تأثیر این جهش ها هنوز به خوبی شناخته نشده است و نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

برای اطلاع از داشتن آنتی بادی بدن خود، میتونین از سرویس آزمایش کرونا در منزل ما بهره ببرید.

ویروس لامبدا و علائم درگیری با آن

جهش ویروس لامبدا خطرناک تر است یا دلتا

استوارت ری معتقد است هنوز شواهدی دال بر تخریب کنندگی، شیوع بیشتر و کشندگی بالاتر ویروس لامبدا نسبت به نوع دلتا وجود ندارد. البته تحقیقاتی که در شیلی انجام شده این ویروس را کشنده تر از نوع دلتا و سایر انواع کووید-19 میداند.

دانشمندان هشدار داده اند که این نوع ، که با نام C.37 نیز شناخته می شود ، مسری تر از نوع دلتا است که در حال حاضر در انگلستان و آمریکا حاکم است.

لامبدا دارای 7 جهش در پروتئین سنبله است، برآمدگی های قارچی شکل در پوسته بیرونی ویروس که به سلول های ما چسبیده و به آنها حمله می کند. این جهش ها ممکن است اتصال این نوع به سلول های بدن را آسان تر کرده و آنتی بادی های متصل به ویروس نموده اثر دفاعی آنها را خنثی میکند.

اما مهم است که به یاد داشته باشید که آنتی بادی های خنثی کننده تنها ابزار موجود در مجموعه ابزار سیستم ایمنی نیستند و سلول های T نیز نقش حیاتی ایفا می کنند ، بنابراین تعداد انگشت شماری از جهش ها مثل کرونا لامبدا گاهی اوقات به سختی میتوانند این سلول ها را دور بزنند.

افزایش مقاومت در برابر واکسن ها، عفونت بیشتر در مقایسه با کرونای انگلیسی و هندی، تشدید علائم رایج کرونا و عفونت بیشتر نسبت به نوع دلتا از از جمله خصوصیت هایی است که به این ویروس جدید نسبت داده میشود.

چیزی که مشخص است، این نسخه جدید در حال تبدیل شدن به موجی جدید و غالب در سطح جهان است. حال با این اوصاف یک سوال هم پیش می آید که کدام واکسن ها در برابر این نوع مقاومند؟

شیوع این ویروس چطور است؟

در حالی هنوز مشخص نیست که آیا این نوع جدید بیشتر قابل انتقال است یا خیر ، دانشمندان می گویند که گونه کرونا لامبدا تعدادی جهش دارد که به طور بالقوه می تواند منجر به افزایش قابلیت انتقال یا افزایش مقاومت در برابر آنتی بادی های ناشی از واکسیناسیون COVID-19 یا تماس قبلی با آن شود.

علائم کرونا لامبدا چیست؟

در حال حاضر ، هیچ چیز نشان نمی دهد که علائم عفونت با نوع جدید C.37 یا ویروس لامبدا ، با سایر گونه های کرونا ویروس متفاوت است. علائمی که در کووید نوع اصلی دیده میشود و در این نوع هم وجود دارد به قرار زیر است:

  • درجه حرارت بالا: در ناحیه قفسه سینه یا پشت تان احساس گرما میکنید (نیازی به اندازه گیری درجه حرارت نیست)
  • سرفه مداوم جدید: سرفه بیش از 60 دقیقه ، یا در چند نوبت در طول شبانه روز (اگر معمولاً سرفه می کنید ، ممکن است بدتر از حد معمول باشد)
  • از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی: عدم احساس بو و طعم ها یا به شکل غیر عادی آن ها را احساس خواهید کرد
  • تشدید علائم رایج کرونا به طور کلی و عفونت بیشتر نسبت به دلتا

کسانی که ناقل علامتدار باشند حداقل یکی از علائم بالا را خواهند داشت.

کرونا لامبدا و واکسن مقاوم در برابر آن

چه واکسن هایی در برابر کرونا لامبدا موثرند؟

ری می گوید: “ما می دانیم که واکسیناسیون تقریباً به طور یکنواخت از افراد محافظت می کند.”اکثریت قریب به اتفاق بستری و مرگ و میر از COVID-19 در ایالات متحده در حال حاضر در میان مردم واکسینه نشده است. در صورتی که در کشوری مثل شیلی که آماج حملات ویروس لامبدا است واکسیناسیون کند پیش میرود.

  • فایزر و مدرنا: هنوز اطلاعات کاملی در مورد اثربخشی واکسن در این نوع وجود ندارد. اما مطالعات نشان داده است که واکسن های موجود در ایالات متحده در برابر گونه های اصلی ویروس ، از جمله دلتا اثر بخشی مناسبی دارد.

پیش چاپی از دانشکده پزشکی گروسمان دانشگاه نیویورک به بررسی تأثیر واکسن های Pfizer و Moderna بر روی نوع لامبدا پرداخته و محققان دریافتند که واکسن های تولید شرکت های مدرنا و فایزر در برابر ویروس لامبدا موثرند.

  • سینوواک:تعداد افرادی که در شیلی واکسینه شدند در حال افزایش است. نکته نگران کننده آن است که برخی گزارش ها نشان می دهد که ویروس لامبدا در فرار از ایمنی ضد ویروسی ناشی از واکسیناسیون مهارت دارد. این شاید بدان معنا باشد که احتمالا برخی از واکسن ها نتوانند ایمنی لازمه را ایجاد کنند.

محققان دانشگاه شیلی تأثیر واکسن Sinovac در برابر کرونا لامبدا را مورد بررسی قرار دادند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که این واکسن هم ایمنی نسبی و امیدوار کننده ای نسبت به نوع لامبدا دارد.

معرفی این دو واکسن به این معنا نیست که دیگر واکسن ها در کاهش عوارض موثر نیستند بلکه این دو با تحقیقات فعلی برای این نوع جدید کرونا توصیه شده اند.

راه های مراقبت در برابر این ویروس چیست؟

برای مصون ماندن از نوع جدید کووید-19 مثل کرونا لامبدا تمام اقداماتی را که در گذشته انجام میدادیم باید لحاظ شود:

  • فاصله گذاری اجتماعی
  • استفاده از ماسک (در گروه های پرخطر مثل افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، افراد کهنسال و اشخاص با سیستم دفاعی ضعیف استفاده از 2 ماسک توصیه میشود.)
  • استفاده از ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مانند ویتامین E، A و….
  • استفاده از الکل و مواد شوینده بهداشتی

مسئله ای که در ادامه رعایت این نکات باید لحاظ شود عدم مقاومت در برابر واکسیناسیون است. چیزی اکنون میدانیم آن است که واکسینه شدن از ابتلا جلوگیری نمیکند اما قطعا در کاهش عوارض ابتلا و کشندگی آن موثر خواهد بود.

سخن پایانی

در مجموع میتوان گفت که کرونا لامبدا تا به حال عوارض غیرمعمول تری نسبت به سایر کرونا ها نشان نداده است. هر چند تغییراتی را در ژنوم خود دارد که شاید در آینده ای نزدیک حالت تهاجمی آن را افزایش دهد. واکسن های ساخته شده معتبر در سطح دنیا از جمله واکسن های آمریکایی و غیره هم میتوانند در برابر آن مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.