واکسن کرونا و تزریق دوز یادآور یا تقویتی

تزریق دوز تقویت کننده واکسن کرونا

 اثر واکسن های کرونا پس از مدتی کوتاه بین 4 الی 6 ماه به شدت کاهش می یابد. به همین سبب بود که ایده تزریق واکسن تقویتی کرونا مطرح شد. ما در این مقاله قصد داریم شرایط دریافت واکسن تقویتی و سایر عناصر وابسته به آن را برای ویروس کرونا به شما بگوییم.

 

چه کسانی میتوانند از دوز تقویتی واکسن کرونا استفاده کنند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا را برای گروهی از افرادی که دوز دوم واکسن را حداقل شش ماه پیش دریافت کرده اند، مجاز اعلام کرد. افراد واجد شرایط شامل اشخاص 65 سال به بالا یا افرادی هستند که در مراکز مراقبت طولانی مدت زندگی می کنند.

این آژانس همچنین تقویت کننده هایی را برای بزرگسالانی که به دلیل بیماری زمینه ای در معرض خطر شدید بیماری کرونا ویروس قرار دارند و همچنین کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر افرادی که مشاغل آنها را در معرض خطر قرار می دهد مجاز می داند.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و واکسن مدرنا یا واکسن فایزر دریافت کرده اند، واکسن سوم را نیز حداقل چهار هفته پس از دوز دوم باید دریافت کنند. برای این بیماران، تزریق سوم در واقع یک دوز تقویت کننده نیست. بخشی از برنامه ایمنی ویروس کرونا توصیه شده برای کسانی است که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند. ایشان پس از دو تزریق واکنشی قوی ایجاد نمی کنند. حدود 3 درصد از آمریکایی ها به دلایل مختلف از جمله افرادی که پیوند عضو داشته اند در این گروه قرار دارند.

 

واکسن های مدرنا و جانسون & جانسون هم دوز تقویتی خواهند داشت؟

نهادهای نظارتی توصیه های دیگری در مورد تزریق تقویت کننده واکسن کرونا برای دریافت کنندگان واکسن مدرنا و جانسون & جانسون ارائه نکرده اند. واکسن مدرنا از فناوری مشابه واکسن فایزر استفاده میکند. این شرکت درخواست تزریق دوز تقویتی  به FDA نیز داده است.

مجوز تزریق تقویت کننده واکسن جانسون & جانسون به صورت تک دوز داده می شود. این واکسن از روش متفاوتی برای تحریک آنتی بادی ها علیه کرونا ویروس استفاده می کند. شرکت سازنده آن برنامه ای برای تقویت کننده ها به FDA ارائه نکرده، اما گزارش داده است که دو دوز واکسن آن 94 درصد اثربخشی در برابر کرونا خفیف تا شدید در ایالات متحده را نشان می دهد. یک دوز آن نیز 74 درصد محافظت ایجاد خواهد کرد.

 

کدام بیماری های زمینه ای واجد شرایط واکسن کرونا تقویت کننده هستند؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، افرادی را که مبتلا به امراض زیر باشند را واجد تزریق واکسن تقویت کننده کرونا میداند:

  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • چاقی
  • سرطان
  • بیماری مزمن ریوی یا کلیوی
  • بیماری قلبی
  • زوال عقل

برخی موارد دیگر هم میتواند به این لیست اضافه شود. کمیته علمی ACDC می گوید افرادی که بیش از 50 سال سن دارند و نگرانی های پزشکی زمینه ای دارند باید از تقویت کننده استفاده کنند. افراد 18 تا 49 ساله نیز باید بر اساس شرایط سلامتی شخصی تصمیم گیری کنند.

افرادی که دارای نقص ایمنی هستند مانند افراد سرطانی، واجد شرایط تزریق سوم واکسن فایزر یا مدرنا میشوند. همینطور کسانی که پیوند اندام داشته یا سلول بنیادی دریافت کرده اند، در لیست قرار میگیرند. علت آن است که این دسته از افراد برای سرکوب سیستم ایمنی بدن از دارو استفاده می کنند. افراد مبتلا به نقص ایمنی اولیه یا HIV پیشرفته یا درمان نشده؛ یا افرادی که از دوزهای بالای کورتیکواستروئیدها یا داروهای دیگری استفاده می کنند که پاسخ ایمنی را از بین میبرد.

بیماران واجد شرایط واکسن تقویتی کرونا

چه شغل هایی در اولویت هستند؟

دوزهای مجاز واکسن افرادی که مشاغل آنها در معرض خطر تماس با افراد عفونی قرار دارند، ضروری است. این لیست شامل کارکنان مراکز مراقبت های بهداشتی، معلمان و کارکنان مهد کودک، کارگران خواربارفروشی و… است. این دوز های تقویتی نباید به اشخاص سالم پیش از موعد یا بیش از اندازه تزریق شود، چرا که میتواند عوارض جانبی آزار دهنده ای داشته باشد.

 

اگر کمتر از شش ماه از واکسیناسیون گذشته باشد چطور؟

افرادی که به شدت در معرض خطر هستند، میتوانند سومین تزریق را زودتر انجام دهند. هر کس دیگری که واجد شرایط است باید حداقل شش ماه پس از دومین تزریق خود منتظر بماند. دریافت زود هنگام واکسن تقویت کننده کرونا احتمالاً اتلاف یک دوز  خواهد بود. همچنین ممکن است آنتی بادی های شما را به شکل چشمگیری افزایش ندهد. علاوه بر همه این موارد از عوارض جانبی احتمالی آن نیز اطلاعی وجود ندارد.

همچنین شما میتوانید برای اطلاع از میزان آنتی بادی و ایمنی واکسن کرونا خود تست آنتی بادی اسپایک (سنجش ایمنی واکسن کرونا) بدهید.

 

عوارض جانبی تزریق واکسن تقویت کننده کرونا چیست؟

اطلاعات ما در این زمینه محدود است. گزارش هایی که تاکنون بدست آمده حاکی از عوارض مشابه با دوز دوم در واکسن مدرنا و واکسن فایزر بوده است. خستگی و درد محل تزریق شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده است. بطور کلی اکثر علائم خفیف هستند. در این رابطه نظرسنجی هم صورت گرفته است.

حدود یک سوم پاسخ دهندگان برخی عوارض جانبی را گزارش کردند که شایع ترین آنها درد محل تزریق بود. یک درصد نیز به دلیل یک یا چند عارضه جانبی به دنبال درمان بودند.

 

آیا میتوان برای دوز تقویتی از واکسن دیگری استفاده کرد؟

مناسب نیست. در حال حاضر به دریافت کنندگان واکسن فایزر توصیه می شود که از تزریق تقویت کننده همین واکسن کرونا استفاده کنند. دریافت کنندگان مدرنا و جانسون & جانسون باید منتظر بمانند تا دوزهای تقویت کننده برای این واکسن ها تأیید شود.

برخی از افرادی که واکسن جانسون & جانسون را دریافت کرده اند به دنبال تزریق تقویت کننده فایزر هستند. مقامات بهداشتی سانفرانسیسکو گفته اند تا زمانی که مردم با پزشکان خود مشورت کنند، میتوان به این درخواست ها پاسخ مثبت داد.

استفاده از دوز تقویتی واکسن های مختلف برای ایمنی بیشتر واکسن کرونا

واکسینه شدگان سینوفارم میتوانند فایزر تقویتی بزنند؟

کشورهایی که از واکسن سنتی استفاده کرده اند، در حال بررسی  دوزهای تقویتی سایر واکسن ها هستند. بنظر نمیرسد واکسن های سنتی از واکسن نوع جدید RNA (واکسن مدرنا و واکسن فایزر) در برابر کرونا موثرتر باشند. به همین جهت چین به سمت ساخت واکسن های با روش متفاوت رفته است.

کشور امارات هم به همین دلیل به افرادی که واکسن سینوفارم زده اند، واکسن فایزر تقویتی تزریق میکند. به نظر میرسد چین هم قصد دارد از واکسن های mRNA و پروتئین استفاده کند. این محصولات جدید میتواند مکمل خوبی برای واکسن های سنتی پیشین باشد.

 

سخن پایانی

همگام با رشد سویه های مختلف کرونا از جمله دلتا، کرونا لامبدا، کرونا مو و سایر انواع کرونا، تلاش برای ایجاد محافظت بیشتر انجام گرفت. نتیجه آن استفاده از دوزهای تقویتی برای افراد آسیب پذیر و مردمان عادی بود. کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه واکسن های تقویتی را تزریق کردند تا مرگ و میر و بستری شدن کاهش یابد.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.