مسواک ضد کرونا عمل میکند؟

مسواک و دهانشویه بر ضد کرونا

 

آیا مسواک ضد کرونا است؟

مسواک ضد کرونا است یا خیر؟ این یکی از اولین پرسش ها در اوایل اپیدمی بوده است. برخی از مطالعات اخیر نشان داده بعضی از محصولات بهداشت دهان در کاهش موقت میزان کووید نقش داشته اند.

یک آزمایش بالینی اولیه قبل از عمل از بیماران مبتلا به کووید-19 گرفته شد. مشخص شد که دهانشویه های خاصی با CPC به همراه روی، پراکسید هیدروژن یا کلرهگزیدین، میزان ویروس را در دهان تا 1 ساعت پس از شستشو به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

البته هنوز هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه محصولات بهداشت دندان  بتوانند از کرونا پیشگیری کرده، به درمان آن یاری برسانند، وجود ندارد. همچنین این مواد هنوز برای تولید داروی ضد کرونا نیز استفاده نشده اند.

در ادامه به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نقش ببندد اشاره میکنیم.

 

آیا مسواک انتقال کرونا را کاهش میدهد؟

زمانی که ویروس پیش از مسواک زدن وارد بدن شود، با شستشوی دهان مشکل حل نمیشود. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از محصولات مراقبت دهان میتواند از ابتلا به بیماری ویروس کرونا جلوگیری کند. مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه کاهش میزان ویروس در بزاق میتواند به کاهش خطر انتقال به دیگران کمک کند، در حال انجام است.

 

خمیر دندان و دهانشویه علائم کرونا را بهبود میبخشند؟

خیر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از محصولات بهداشت دهان می تواند علائم کووید را کاهش دهد. عوامل زیادی در طول و شدت بیماری کرونا نقش دارند، از جمله قدرت سیستم ایمنی بدن شما. این محصولات  به هیچ وجه تا کنون برای ساخت داروهای مقابل کننده با کووید مورد استفاده قرار نگرفته اند.

 

مسواک و خمیر دندان بیشتر ضد کرونا هستند یا دهانشویه و اسپری؟

خمیردندان های آزمایش شده که شامل فرمول های خاصی با روی، فلوراید چوبی یا فلوراید آمین است میتواند یک راه مطمئن ضد کرونا باشد.

دهانشویه ها و اسپری های مورد آزمایش شامل فرمول های خاصی با سی پی سی 0/075 درصد، 1.5٪ پراکسید هیدروژن، 0.12٪ کلرهگزیدین یا استنوس فلوراید/آمین فلوراید است هم راه دیگری است.

در واقع هیچ کدام از این دو راه را نمیتوان قطعی دانست.

اگر میخواهید راجع به واکسن سینوفارم بیشتر بدانید، کلیک کنید.

 

چطور مسواک زدن ضد کرونا عمل میکند؟

تحقیقات کنونی نشان می دهد که محصولات مراقبت از دهان آزمایش شده، موجب از بین رفتن پوشش بیرونی  ویروس می شوند. از هم گسیختگی یا از دست دادن و آسیب رساندن به این پوشش بیرونی از اتصال ویروس به سلول ها و آلوده شدن آن ها جلوگیری می کند.

مسواک زدن میتواند ضد کرونا عمل کند؟

 

ویروس خنثی شده به چه معناست؟

ویروس خنثی شده به این معنی است که ویروس در بدن وجود دارد اما عفونی نیست و دیگر نمی تواند در میزبان تکثیر شود.

 

پیش از بیرون رفتن و دیدار با نزدیکان باید مسواک بزنیم یا دهانشویه کنیم؟

مراقبت از دهان باید بخشی از روال روزانه بهداشت شخصی شما باشد. بعلاوه باید به ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست ها برای جلوگیری از انتقال کرونا ویروس ادامه دهید. در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مسواک زدن یا شستشوی دهان از قابلیت انتقال کرونا میکاهد.

البته مطالعات بیشتری نیز در حال انجام است. کاهش میزان ویروس در بزاق، هدف اصلی این مطالعات است. ویروسی که از طریق حرف زدن، آواز خواندن و غیره منتقل میشود. مسواک زدن و شستشوی منظم برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است. مطالعات دیگری نیز برای ارزیابی اینکه چند درصد مسواک ضد کرونا است، در حال پیگیری است.

 

آزمایشات چگونه اتفاقات درون دهان افراد را بررسی میکند؟

آزمایشاتی برای نشان دادن اینکه آیا محصولات مورد آزمایش می توانند ضد ویروس کرونا عمل کنند یا خیر، طراحی شده است. Colgate-Palmolive تحقیقات بالینی بیشتری  انجام داده است. باید دید که مسواک زدن نتایج مشابهی  برای خنثی سازی و کاهش موقت ویروس ایجاد میکند یا خیر.

مطالعات آزمایشگاهی فرمول های انتخابی خمیردندان را با روی، فلوراید یا آمین فلوراید انجام داده است. این پروسه باید مشخص کند که آیا آنها ویروس عامل کووید-19 را خنثی می کنند یا خیر. ما هیچ اطلاعاتی در مورد خمیردندان های دیگری که حاوی این مواد نیستند، نداریم.

مسئله دیگر آن است که نمیتوان گفت آیا این اثرات بدون انجام یک مطالعه بالینی در دهان، باز هم اتفاق می افتند یا نه.  برنامه بالینی در حال آزمایش افراد مبتلا به کرونا است تا بفهمد برخی از فرمول های خمیر دندان  موقتا ویروس را در دهان کاهش میدهند یا خیر.

 

آیا دهانشویه آنتی بادی ضد کرونا میسازد؟

خیر. هنوز شواهدی مبنی بر اینکه دهانشویه با مواد خاص بتواند آنتی بادی کرونا بسازد بدست نیامده است.

دهانشویه میتواند به پیشگیری از کرونا کمک کند

شستشوی دهانشویه ای در برابر کووید مصونیت ایجاد میکند؟

یک مطالعه بالینی اولیه کاهش موقت سطح ویروس را در دهان با استفاده از دهانشویه های خاص یا  نشان می دهد. هرچند پیش از این راجب تاثیر 1 ساعته آن گفتیم، اما این به معنای مصونیت کامل نیست.

شستشوی منظم نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان دارد. متخصصان دندانپزشکی استفاده از دهانشویه را به عنوان بخشی از برنامه مراقبت روزانه دهان توصیه می کنند. چنانکه میدانیم، استفاده از خدمات درمانی دندانپزشکی در دوران اپیدمی بسیار خطرناک است. به همین سبب باید مراقبت سلامت دندان خود باشید تا کمتر به دندانپزشک نیاز پیدا کنید.

 

سخن پایانی

تاثیر مسواک ضد کرونا از ابتدای مطرح شدن هم با تردیدهایی مواجه بود. هر چند این شک ممکن است هیچ وقت از بین نرود اما یک راه احتیاطی است. یک راه احتمالی برای مقابله کرونا و اقدامی قطعی برای حفظ سلامت دندان ها است. نباید فراموش کرد که انواع راه های درمانی غیر از واکسن در حال پیگیری است.

از همین رو میتوان امیدوار بود علاوه بر قرص مولنوپیراویر که احتمالا بزودی در سراسر جهان فراگیر میشود، از مایعات نوشیدنی یا بهداشتی علیه کرونا استفاده شود.

برای اطلاعات بیشتر راجع به خدمات ما کلیک کنید.

برای بروز نگه داشتن معلومات پزشکیت با اینستاگرام همراهت، همراه شو!

نویسنده: محمد جواد میدان دل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.