قرص مولنوپیراویر جدیدترین راه درمان ویروس کرونا چگونه عمل می کند و فواید و عوارض آن چیست؟

قرص مولنوپیراویر جدیدترین راه درمان ویروس کرونا چگونه عمل می کند و فواید و عوارض آن چیست؟

قرص مولنوپیراویر، جدیدترین راه درمان کرونا ویروس در طول 2 سال اپیدمی بیماری کرونا است. تاثیراتی که این قرص از خود نشان داده، همگان را بیش از پیش به عادی شدن کرونا و تنزل خطر آن امیدوار کرده است. شاید در آینده ای نزدیک، کرونا در رده کم خطرتر آنفولانزا یا حتی سرماخوردگی قرار گیرد.

اگر میخواهید درباره این محصول جدید بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

ویژگی های قرص مولنوپیراویر چیست؟

قرص مولنوپیراویر، مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان را به نصف کاهش می دهد. در صورتی که این قرص مجوز دریافت کند، اولین محصول از این نوع است که برای درمان کرونا ساخته شده است. این مسئله گامی مهم در کنترل همه گیری به شمار می آید.

قرص مولنوپیراویر به راحتی قابلیت استفاده در منزل را دارد. به همین سبب میتواند بسیاری از بیماران را از بیمارستان دور کند. این موضوع باعث کاهش بار سنگین کار متخصصان و فشار روانی بر آن ها شده و اهمیت مراقبت در منزل را گوشزد میکند.

همچنین به جلوگیری از شیوع بیماری در کشورهای کم درآمد که به درمان های تزریقی گران تر دسترسی ندارند، کمک کند.

قرص مولنوپیراویر چقدر تاثیر دارد؟

شرکت داروسازی مرک اعلام کرده است، قرص مولنوپیراویر میزان بستری شدن و مرگ و میر را در افرادی که به تازگی به کرونا ویروس مبتلا شده اند به 50 درصد کاهش داده است. بزودی درخواست استفاده از آن به مقامات بهداشتی در ایالات متحده و سراسر جهان داده خواهد شد.

دکتر Dean Li، نایب رئیس آزمایشگاه های تحقیقاتی Merck، سخنان جالبی در رابطه با قرص مورد نظر گفته است. او میگوید: قرص مولنوپیراویر از آنچه فکر می کردم در این کارآزمایی بالینی میتواند انجام دهد، فراتر رفت. وقتی 50 درصد کاهش در بستری شدن یا مرگ را مشاهده می کنید، یک تأثیر بالینی قابل توجه است

در صورتی که این قرص پاکسازی کرونا ویروس از بدن را انجام دهد، اولین داروی کرونا قرصی تولید شده است. این کار گامی بلند در تلاش های جهانی برای کنترل اپیدمی خواهد بود. درمان های کرونایی که فعلا  در ایالات متحده و اغلب نقاط دنیا مجاز است، نیاز به تزریق دارند.

قرص مولنوپیراویر چقدر تاثیر بر روی کرونا دارد؟

آیا قرص مولنوپیراویر خطر مرگ دارد؟

مرک و شریکش Ridgeback Biotherapeutics گفتند نتایج اولیه نشان می دهد، بیمارانی که قرص مولنوپیراویر دریافت کرده اند، با گذشت 5 روز از علائم بیماری ویروس کرونا، در مقایسه با بیمارانی که قرص آزمایشی دریافت کرده بودند، به بهبودی 50% منجر شده است.

در این مطالعه 775 بزرگسال مبتلا به کرونای خفیف تا متوسط مبتلا شده بودند. این بیماران مشکلاتی چون اضافه وزن، دیابت یا بیماری های قلبی در معرض خطر بیشتری قرار داشتند. به همین جهت  مورد بررسی دقیق تری قرار گرفتند. این نتایج هنوز توسط متخصصان سایر کشورها بررسی نشده است.

در میان بیمارانی که قرص مولنوپیراویر مصرف می کردند، 7.3 درصد در بیمارستان بستری بودند. این افراد در نهایت طی 30 روز فوت کردند. در حالی که این آمار در بیماران مصرف کننده قرص های آزمایشی، 14.1 درصد بوده است.

به گفته شرکت مرک در گروه دارویی، پس از آن دوره زمانی (30 روزه) هیچ مرگ و میری در مقایسه با 8 مورد فوتی مصرف کنندگان داروهای آزمایشی یا مسکن وجود نداشت.

یک گروه مستقل از متخصصان پزشکی که آزمایش را زیر نظر داشتند، توصیه کردند که زودتر آن را متوقف کنند. علت آن است که نتایج موقت بسیار قوی بود. هنگامی که نتایج اولیه به وضوح نشان می دهد که یک درمان موثر به وجود آمده، نیازی به آزمایش بیشتر قبل از درخواست مجوز نیست.

مدیران شرکت گفته اند، قصد دارند نتایج آزمایشات را برای بررسی به سازمان غذا و دارو (FDA) ارائه دهند.

فواید و عوارض این قرص چیست؟

پیتر هوربی، استاد بیماری های عفونی در دانشگاه آکسفورد، نتایج موقت قرص مولنوپیراویر را بسیار دلگرم کننده خواند. وی گفت: «یک قرص ضد ویروسی بلعیدنی و ایمن، در عین حال مقرون به صرفه و موثر، می تواند پیشرفت بزرگی در مبارزه با کرونا باشد.»

اوکسانا پیزیک، مشاور بهداشت جهانی و مدرس دانشگاه کالج لندن است. وی به الجزیره گفت: قرص مرک راحت تر از انواع دیگر درمان ها، از جمله آنتی بادی های مونوکلونال است که بسیار پیچیده و گرانند.

وی افزود: «زمان آن فرا رسیده که بتوانیم قرصی ضد کرونا را به راحتی در منزل استفاده کرده، آن را به لیست راه های پیشگیری و مبارزه با کرونا ویروس، اضافه کنیم.»

با این حال، کارشناسان هشدار داده اند که مایل به مشاهده اطلاعات جامع و موثق تری هستند. در صورت تایید نهایی، این دارو باید مکمل واکسن های موثر(مثل واکسن سینوفارم، واکسن فایزر و…) باشد، نه اینکه به جای آنها مصرف شود.

در گزارشی دیگر آمده است: بیماران 8 قرص در 24 ساعت، به مدت پنج روز مصرف کردند. عوارض جانبی در آزمایشات Merck توسط هر دو گروه گزارش شد. اما باید گفت که در گروه دریافت کننده قرص های آزمایشی و سایر مسکن ها کمی بیشتر بود. در حال حاضر اطلاعاتی از عوارض جانبی احتمالی این دارو وجود ندارد تا مورد بررسی قرار گیرد.

در صورت نشان دادن عوارض پس از مصرف این قرص حتما تست PCR کرونا بدهید و با پزشک خود مشورت کنید از سلامتی خود با خبر شوید.

فواید و عوارض قرص مولنوپیراویر

افراد واکسینه شده میتوانند مولنوپیراویر مصرف کنند؟

پس از تکمیل مراحل ارسالی، FDA می تواند ظرف چند هفته تصمیم گیری کند. در صورت تأیید، قرص مولنوپیراویر می تواند به زودی در بازار عرضه شود. نکته قابل ذکر آن است که مرک داروی خود را فقط در افرادی که واکسینه نشده بودند آزمایش کرده است. در حال حاضر اطلاعاتی از میزان تاثیر یا عوارض احتمالی در این مورد وجود ندارد.

از طرفی ناظران FDA ممکن است مجوز آن را برای استفاده گسترده تر در بیماران واکسینه شده که علائم کرونا دارند، صادر کنند. بر خلاف تصور برخی، قرص مولنوپیراویر نمیتواند جایگزین واکسن باشد.

سخن پایانی

با توجه به نظراتی که کارشناسان و متخصصان داشتند، به نظر نمیرسد استفاده از قرص مولنوپیراویر در سطح جهانی با مشکل جدی مواجه شود. کرونا همواره جهش های گوناگونی (مثل کرونا لامبدا، کرونا مو و…) از خود نشان داده و اثر واکسن ها را کم کرده است. به همین سبب این قرص میتواند مکمل درمانی خوبی باشد.

در مجموع امید آن است که روزی قرص مولنوپیراویر یا سایر قرص های احتمالی ضد کرونا، مثل داروی استاندارد آنفولانزا، Tamiflu که نقش قابل توجهی در درمان این بیماری ایفا میکند، تولید شود.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.