دوز سوم واکسن سینوفارم برای چه تزریق میشود و عوارض و نحوه اثر بخشی آن چگونه است؟

دوز سوم واکسن سینوفارم برای چه زده می شود و عوارض آن چیست؟

دوز سوم واکسن سینوفارم و سایر واکسن های جدید این شرکت در برابر کرونا اهمیتی ویژه دارد. به احتمال زیاد این محصولات، کیفیت بهتری نسبت به محصول گذشته خواهند داشت. این قضیه میتواند بسیار امیدوار کننده باشد. به این سبب که واکسن غالب مصرفی در کشور، سینوفارم است. زمانی اهمیت آن بیشتر به چشم می آید که به محدودیت واردات سایر واکسن ها توجه کنیم.

اگر میخواهید راجب تاثیرات دوز سوم سینوفارم و محصولات جدید این شرکت در رابطه با کرونا بیشتر بدانید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آیا دوز سوم واکسن تقویتی سینوفارم ساخته شده است؟

چندین سازنده داروی چینی، در حال توسعه واکسن های بروز شده کووید-19 هستند. برخی هم بدنبال راه هایی برای آزمایش تزریق تقویت کننده و فناوری های ترکیبی برای افزایش ایمنی میگردند. سازنده واکسن سینوفارم می گوید در حال توسعه نسخه بروز واکسن کرونای خود است. ورژن جدید واکسن ها برای محافظت در برابر انواع دلتا و بتا است و آزمایشات بالینی در حال انجام است.

شرکت سینوفارم گفته است واکسن های تازه توسعه یافته، انواع دلتا و بتا کرونا ویروس را مورد هدف قرار می دهد و بسیار موثر هستند.

در بیانیه ای ژانگ یونتائو، نایب رئیس واحد سینوفارم China National Biotec Group (CNBG)، گفت که این شرکت بر روی واکسن های غیرفعال برای گونه های مختلف کار می کند و اطلاعات را در اختیار تنظیم کنندگان دارو قرار می دهد.

نوع بسیار قابل انتقال دلتا برای اولین بار در هند شناسایی شد و در بسیاری از کشورها به گونه غالب تبدیل شد. بتا هم اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد و میدانیم که در برابر واکسن های فعلی مقاوم تر است. ژانگ  میگوید: احتمال دارد یک واکسن بروز شده و یک واکسن تقویتی به طور همزمان در دسترس قرار گیرند.

 

شرایط تزریق دوز تقویتی سینوفارم چیست؟

اگر فاصله بین تزریق های دوز دوم و سوم سینوفارم شش ماه یا بیشتر باشد،ایمنی زایی بیشتری خواهد داشت. این کار تا حد زیادی در جلوگیری از عفونت ها و بیماری های ناشی از انواع مختلف کمک خواهد کرد.

تقویت کننده واکسن کرونا ممکن است پس از رسیدن جامعه به ایمنی لازم توزیع شود. فرضیه دیگر زمانی است که همه افراد واجد شرایط واکسیناسیون، دوز دوم را دریافت کرده باشند. اما کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند باید در اولویت قرار گیرند.

ژونگ نانشان، متخصص بیماری های تنفسی گفته است که چین می تواند با 80 درصد از 1.4 میلیارد نفری که کاملاً واکسینه شده اند به ایمنی ویروس کرونا دست یابد. دستورالعمل های کنونی در چین استفاده در حال حاضر همان فناوری واکسن اولیه است. در صورت تأیید، تزریق دوز سوم سینوفارم (دوز تقویت کننده) نیز اعمال خواهد شد.

تزریق واکسن بروز شده باید برای استفاده اضطراری یا عمومی پس از آزمایش ایمنی و اثربخشی مورد تایید قرار گیرد. آزمایشات اولیه برای دوز تقویتی برای افراد بالای سه سال تقریبا به پایان رسیده است. شما میتوانید برای اطلاع از ایمنی بدن خود بعد از تزریق واکسن، تست آنتی بادی اسپایک بدهید.

شرایط تزریق دوز سوم واکسن سینوفارم چیست و چه کسانی در اولویت هستند؟

تزریق دوز سوم سینوفارم چقدر تاثیر دارد؟

در 17 سپتامبر سال جاری (22 شهریور 1400) یک مطالعه کوچک در چین انجام شد. نتیجه نشان داد، سومین واکسن سینوفارم منجر به افزایش سطح آنتی بادی می شود.

نتیجه بررسی وضع ایمنی کارکنان مراقبت های بهداشتی، حدود پنج ماه پس از دوز دوم سینوفارم، جالب توجه است. میانگین غلظت آنتی بادی علیه ویروس، 70 درصد کمتر از چهار هفته پس از آن تزریق دوز دوم بود.

به گفته محققان بیمارستان وابسته به دانشگاه سان یات سن در چین، یک هفته پس از تزریق سوم، غلظت آنتی بادی در مقایسه با سطحی که پنج ماه پس از تزریق دوم مشاهده شد، 7.2 برابر افزایش یافته است.

واکنش های سلولی، یکی دیگر از بخش های مهم سیستم ایمنی بدن انسان، پس از سومین تزریق سینوفارم کارکرد بهتری از خود نشان داده اند. محققان می گویند هر دو واکنش هومورال (Humoral) و سلولی با دوز سوم BBIBP-CorV قوی و سریع ایجاد می شود.

 

عوارض دوز سوم سینوفارم چیست؟

هر چند نتیجه قطعی مشخص نشده اما سینوفارم میگوید: “آزمایش +دوز سوم نشان داد که واکسن بی خطر است”. شایع ترین عوارض جانبی بدین ترتیب است:

  • درد محل تزریق
  • بثورات پوستی
  • تب
  • خستگی

این مطالعه نشان داد پاسخ ایمنی پس از سه دوز بهتر از دو دوز است. چندین سازنده واکسن چینی اعلام کرده اند که در حال توسعه واکسن های بروز شده در برابر انواع کرونا ویروس هستند و آزمایش های جدیدی را برای تقویت ایمنی ویروس کرونا انجام می دهند.

مطالعه ای دیگر که در preprint medRxiv.org منتشر شد، نشان داد که سطح آنتی بادی شش ماه پس از تجویز دوز کاهش یافته است. اما دوز سوم واکسن سینوفارم که شش ماه یا بیشتر پس از دوز دوم تجویز شده است، غلظت آنتی بادی ها را سه تا پنج برابر افزایش داده است.

عوارض دوز سوم واکسن سینوفارم

واکسن های ارتقا یافته چینی چه ویژگی هایی دارند؟

پس از پشت سر گذاشتن آزمایشات لازم، شرکت سینوفارم چهار واکسن ارتقاء یافته را معرفی کرد که در حال حاضر انواع گسترده کرونا دلتا و بتا را مورد پوشش قرار داده و در نمایشگاه بین المللی تجارت چین CIFTIS در سال 2021 در پکن از 2 الی 7 سپتامبر به نمایش درآمد.

چهار واکسن نسل دوم کرونا حاوی سه نوع پروتئین غیرفعال، نو ترکیب و mRNA (مشابه واکسن فایزر و مدرنا) است. واکسن پروتئینی نوترکیب با طیف گسترده، آزمایشات بالینی مرحله اول و دوم را تکمیل کرده است.

دو واکسن غیرفعال جدید نسخه های ارتقا یافته ای هستند که به ترتیب توسط موسسه های بیولوژیکی پکن BIBP و ووهانWIBP که از ابتدای سال جاری در بازار بوده اند، توسعه یافته اند.

 

واکسن های جدید چه زمانی به تولید انبوه میرسند؟

CNBG در حال تلاش برای گرفتن مجوز دارویی BIBP و WIBP از دولت چین است. از آنجا که چین اپیدمی کرونا ویروس را کنترل کرده و موارد ابتلای زیادی در این کشور وجود ندارد. از همین رو، آزمایشات بالینی برای ساخت واکسن در کشورهای دیگر انجام شده و میشود.

این شرکت در حال تسریع آزمایشات بالینی واکسن ها در سایر کشورها است. سینوفارم امیدواراست نتایج قطعی آزمایشات را تا اواسط سال 2022 بدست آورده و این محصول را به تولید انبوه برساند.

البته واکسن های غیرفعال موجود هم که توسط سینوفارم و سینواک بیوتک ساخته شده است، هنوز در برابر انواع دلتا و بتا مقاوم هستند. این حرف به استناد نتایج آزمایشگاهی و اطلاعات موثق از استان گوانگ دونگ در جنوب چین و ده ها کشور از جمله سریلانکا و مغولستان است. هم اکنون در چین کسانی که نیاز به دوز سوم دارند، فعلا واکسن های موجود را دریافت خواهند کرد.

توسعه واکسن های ارتقا یافته که انواع کووید-19 را مورد هدف قرار میدهد، برای آمادگی جسمانی بهتر مردم مقابل کرونا در آینده مفید خواهد بود.

 

سخن پایانی

چنانچه متوجه شدیم، آزمایش های بالینی درباره تزریق دوز سوم واکسن سینوفارم و سایر واکسن های جدید این شرکت بازتاب مثبتی داشته اند. به همین جهت میتوان امیدوار بود که در آینده ای نزدیک ضعف واکسن های چینی برطرف شود. کیفیت بهتر این محصولات میتواند مصرف کنندگان آن در داخل کشور درمقابله با کرونا امیدوارتر نگه دارد.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.