حقایق واکسن کرونا

حقایق واکسن کرونا

شایعات و حقایق پیرامون واکسن کرونا

حقایق و شایعات از ابتدا درباره واکسن های کرونا زیاد بوده است. شایعاتی عجیب از عوارض و نشانه های تزریق آن ها دهان به دهان میگشت. شایعاتی که بعضا خنده دار و گاهی ترسناک، بازدارنده و مانع واکسیناسیون عمومی بود.

ما در این مقاله به کم و کیف شایعات گوناگون و حقایق حول محور واکسن کرونا میپردازیم. اگر در تزریق واکسن تردید دارید، تا انتهای بحث با ما همراه باشید.

 

شایعات و حقایق درباره ردیاب واکسن در بدن

حقایق واکسن کرونا: ویدئویی که هزاران بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است، ادعاهای نادرستی در مورد محصولات سازنده سرنگ Apiject Systems of America، که با دولت قراردادی برای تهیه دستگاه های تزریق پزشکی برای واکسن ها دارد، ارائه می دهد. این شرکت یک نسخه اختیاری از محصول خود دارد که حاوی یک ریزتراشه در برچسب سرنگ است که به ارائه دهندگان کمک می کند تا منشاء دوز واکسن را تأیید کنند. این تراشه وارد بدن فردی که واکسن دریافت میکند، نمیشود.

 

عدم ایمنی زایی واکسن به دلیل ساخت سریع

حقایق واکسن کرونا: واکسن ها بی خطر و بهبود دهنده هستند. اگرچه در مدت زمان کوتاه و بی سابقه ای گسترش پیدا کردند، اما از فرآیند دقیق سازمان غذا و دارو مانند سایر واکسن ها عبور کرده و از تمام استانداردهای ایمنی برخوردار هستند. آزمایشات بالینی و بررسی ایمنی هم تقریباً به اندازهی زمان ساخت سایر واکسن ها طول کشید.

تست آنتی بادی اسپایک، میزان ایمنی که واکسن برای شما ایجاد کرده است را نشان میدهد.

 

آیا واکسن عوارض جانبی شدید و آلرژیک دارد؟

برخی از شرکت کنندگان در آزمایشات بالینی واکسن، عوارض جانبی مشابه با سایر واکسن ها از جمله درد عضلانی، لرز و سردرد را گزارش کردند. اگرچه بسیار نادر است، اما افراد ممکن است واکنش های آلرژیک شدیدی نسبت به مواد مورد استفاده در واکسن داشته باشند. به همین دلیل است که متخصصان به افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید (مانند آنافیلاکسی) دارند، تزریق واکسن را توصیه نمیکنند.

 

آیا واکسن DNA من را عوض میکند؟

اولین واکسن های مورد استفاده، حاوی RNA (فایزر و مدرنا) پیام رسان (mRNA) است؛ که به سلول ها دستور می دهد پروتئین اسپایک موجود در کروناویروس جدید را بسازند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن این پروتئین را تشخیص می دهد، با ایجاد آنتی بادی ها یک واکنش ایمنی ایجاد می کند و به بدن آموزش می دهد که چگونه در برابر عفونت های آینده مقاومت کند. mRNA هرگز وارد هسته سلول، جایی که DNA (مواد ژنتیکی) ما در آن نگهداری می شود، نخواهد شد. بدن بلافاصله پس از اتمام استفاده از mRNA، آن را تجزیه میکند.

عدم نیاز به واکسن کرونا پس از اتمام دوران ابتلا شایعه است.

شایعات واکسن کرونا: من قبلا کووید گرفتم پس به واکسن نیازی ندارم

اگر قبلاً کرونا داشته اید، باید بدانید هنوز شواهدی وجود دارد که واکسن را برای شما مفید میکند. در حال حاضر، کارشناسان نمی دانند چه مدت پس از بهبودی  بیماری کرونا ویروس، آنتی بادی محافظت کننده در بدن باقی می ماند. مصونیتی که فرد از ابتلا به عفونت، به شکل ایمنی طبیعی به آن میرسد، در افراد مختلف متفاوت است. برخی شواهد اولیه نشان می دهد که ایمنی طبیعی ممکن است مدت زیادی دوام نیاورد.

 

حقایق واکسن کرونا: آیا باعث نازایی در زنان میشود؟

اطلاعات غلط در رسانه های اجتماعی نشان می دهد که واکسن بدن را آموزش می دهد تا به سنسیتین -1، پروتئینی که در جفت جنین است حمله کند، که می تواند منجر به ناباروری در زنان شود. حقیقت این است که یک توالی آمینو اسید بین پروتئین اسپایک و پروتئین جفت جنین وجود دارد. با این حال، کارشناسان می گویند، پاسخ ایمنی و عوارض آن بسیار کوتاه مدت است و به همین سبب بر باروری تأثیر نمی گذارد.

واکسن کرونا به زنان باردار آسیب نمیزند

شایعات واکسن کرونا: تست کووید را مثبت میکند؟

حقایق واکسن کرونا: آزمایش های مورد استفاده برای کووید-19 مانند تست کرونا Pcr، نمونه های حلق و بینی را بررسی کرده و در صورت وجود ویروس زنده، آن را تشخیص میدهد. از آنجا که هیچ ویروس زنده ای در واکسن ها وجود ندارد، واکسن بر نتیجه آزمایش شما تأثیر نمی گذارد. اما ممکن است قبل از اینکه واکسن زمان کافی برای محافظت کامل از بدن تان را داشته باشد، به ویروس مبتلا شوید.

 

حقایق واکسن کرونا: بعد از تزریق نیازی به ماسک نیست

ماسک زدن، شستن دست ها و فاصله گذاری اجتماعی تا زمانی که تعداد کافی از افراد واکسن نزده باشند، در مکان های عمومی ضروری است. افراد کاملاً واکسینه شده می توانند بدون استفاده از ماسک با سایر افراد واکسینه شده ملاقات کنند.

 

شایعات واکسن کرونا: آیا حامل بیماری کرونا است؟

حقایق واکسن کرونا: این یکی عمومی ترین شایعاتی است که تا به حال مطرح شده است. اما باید بدانید که شما با تزریق واکسن هرگز به کرونا مبتلا نمیشوید، به این خاطر که واکسن حاوی ویروس زنده و فعال نیست.

برای کسب اطلاع راجع به کرونا لامبدا کلیک کنید.

عدم انتقال دهی ویروس توسط واکسن

حقایق واکسن کرونا: در صورت تزریق ممکن است آنفولانزا بگیرم؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دریافت واکسن خطر ابتلا به عفونت های دیگر نظیر آنفولانزا را افزایش دهد.

 

شایعات واکسن کرونا: عوارض شدید کووید-19 را تجربه نکردم؛ واکسن نیاز نیست

صرف نظر از خطری که شما را تهدید میکند، همچنان میتوانید به عفونت مبتلا شده و به دیگران انتقال دهید. بنابراین مهم است که به طور کامل واکسینه شوید. هنگامی که واکسن به طور گسترده در دسترس است، توصیه می شود که تا حد امکان افراد واجد شرایط واکسن دریافت کنند. این کار نه تنها برای محافظت از شما، بلکه برای مصونیت خانواده و جامعه انجام میشود.

 

با دستیابی به واکسن کرونا، واکسن های ایدز و سرماخوردگی هم ساخته میشوند

حقایق واکسن کرونا: هزاران ویروس وجود دارد که باعث بیماری های مختلف می شوند، که بسیار متفاوت هستند. بسیاری از آنها سال به سال تغییر می کنند (جهش می کنند). به همین سبب تولید یک واکسن عمومی که برای مدت زمان طولانی کارایی داشته باشد، سخت خواهد بود.

توسعه واکسن برای برخی از ویروس های بیماری زا دشوار است. به عنوان مثال، ویروسی که باعث HIV می شود می تواند پنهان شده و توسط سیستم ایمنی انسان قابل تشخیص نباشد. این مسئله کار را برای ساخت واکسن دشوار می کند.

سرماخوردگی می تواند توسط یکی از صدها ویروس گوناگونی که وجود دارد، ایجاد شود. بنابراین واکسن فقط برای یکی از این سویه ها، بطور کلی زیاد موثر نخواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر راجب ابتلای همزمان به ایدز و کرونا این مطلب را بخوانید.

 

بعضی از گروه های خونی عفونت شدیدتر دارند

تحقیقات نشان داده است، هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم گروه خونی خاصی منجر به افزایش شدت کرونا می شود.

 

عوارض جانبی بسیار خطرناکی دارد

حقایق واکسن کرونا: مدرنا و فایزر می توانند عوارض جانبی داشته باشند. باید توجه داشت که اکثریت قریب به اتفاق آنها کوتاه مدت بوده و خطرناک نیست. ممکن است افراد دچار درد محل تزریق شوند. بدن درد؛ سردرد یا تب، یک یا دو روز طول می کشد. این ها نشانه هایی است که نشان می دهد واکسن برای تحریک سیستم ایمنی بدن شما کار می کند. اگر علائم بیش از دو روز ادامه پیدا کرد، با پزشک مشورت کنید.

دروغ ها درباره واکسن

 باعث آهنربایی شدن بدن میشود؟

تزریق واکسن شما را به مرکز آهنربایی تبدیل نخواهد کرد. واکسن ها به هیچ وجه حاوی مواد فلزی هم نیستند.

 

سخن پایانی

برای در امان نگه داشتن افراد و ایجاد مصونیت باید از واکسن ها و دستور العمل های بهداشتی پیروی کرد. عوارض کوتاه مدت واکسن ها و شایعات مربوط به آن ها، نباید شما را از واکسیناسیون منصرف کند.

 

برای اطلاع بیشتر از خدمات ما کلیک کنید.

برای بروز بودن اطلاعات پزشکیت با اینستاگرام همراهت همراه شو!

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.