تاثیر کرونا بر دندان

تاثیر کرونا بر دندان

تاثیر کرونا بر دهان و دندان

تاثیر کرونا بر دندان و سایر بخش های دهان تقریبا از اوایل اپیدمی کووید19 مورد  بحث بوده است. شاید بتوان گفت علت مطرح شدن این مسئله آن است که اولین نقطه تماس با ویروس است. در این مقاله ما قصد داریم درباره آسیب های احتمالی کرونا به دهان و دندان میپردازیم.

برای آشنایی با خدمات همراهت کلیک کنید.

 

آیا واقعا تاثیر کرونا بر دندان یا دهان جدی است؟

واقعیت آن است که پژوهش های زیادی در رابطه با تاثیر کرونا بر دندان و دهان انجام نشده است. اغلب تحقیقاتی که انجام شده است، ارتباط بین این دو را انکار میکند.

علیرغم این مسئله، یک تحقیق در سال 2021 نشان میدهد، بهداشت ضعیف دهان و دندان میتواند در ایجاد کرونا نقش داشته باشد.

این مطالعه میگوید، دهان بعنوان نقطه ورود کووید 19 عمل کند. سلول های زبان، لثه ها و دندان ها آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین -2 (ACE2) دارند. این گیرنده پروتئین است که به ویروس اجازه ورود به سلول ها را می دهد.در افرادی که سلامت دهان و دندان ضعیفی دارند، حضور گیرنده های ACE2 بیشتر به نظر می رسد.

پژوهشی دیگر معتقد است؛ بین بیماری لثه و عوارض دندانی با افزایش خطرات ناشی از کرونا ارتباط وجود دارد.

محققان میگویند: «عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند احتمال انتقال باکتری ها از دهان به ریه ها را افزایش دهد». این رویه ممکن است خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را علاوه بر کرونا، افزایش دهد.

 

دسترسی به بهداشت دهان و دندان و کرونا

بر اساس گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC)، بهداشت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت و رفاه عمومی فرد است. دسترسی به مراقبت های دندانپزشکی در کاهش مراحل اولیه بیماری های دهان مهم است. بیماری همه گیر کرونا منجر به کاهش ساعات کار و سد شدن اقدامات خدماتی دندانپزشکی شد، مگر در موارد اضطراری. این امر دسترسی افراد به مراقبت های معمول را محدود نمود.

CDC همچنین تاکید میکند که این عدم دسترسی به مراقبت های دندانی بشکل نامناسبی بر افرادی که از خانواده های کم درآمد هستند، تأثیر می گذارد.

 

تاثیر کرونا بر التهابات لثه ای

برخی از علائم التهاب لثه عبارتند از:

 • لثه های قرمز و متورم
 • خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • بوی بد دهان
 • طعم ناخوشایند در دهان

تاثیر کرونا در التهاب لثه

بهداشت ضعیف دهان می تواند منجر به تجمع باکتری هایی شود که به دندان می چسبند و پلاک دندانی را تشکیل می دهند. این یک علت شایع التهاب لثه است. داشتن یک بیماری ناتوان کننده مانند COVID-19 ممکن است به این معنی باشد که فرد کمتر بهداشت دهان و دندان را رعایت می کند. این امر باعث رشد پلاک های دندانی میشود که خطر ابتلا به التهاب لثه را افزایش می دهد.

محققان همچنین گمان میکنند که خونریزی لثه ها ممکن است یکی از علائم COVID-19 باشد. آنها مشاهده کردند که علائم التهاب لثه پس از کاهش COVID-19 کاهش می یابد.

با این حال ، این یافته ها بر اساس مطالعه سه نفر است. برای تأیید آنها تحقیقات بیشتری در جمعیت وسیع تری لازم است.

اگر میخواهید درباره کرونا مو و لامبدا بیشتر بدانید وارد شوید.

 

آیا COVID-19 می تواند باعث حساسیت دندان شود؟

تاثیر کرونا بر حساسیت دندان: به نظر نمی رسد هیچ تحقیقی وجود داشته باشد که نشان دهد بین COVID-19 و حساسیت دندان ارتباط مستقیمی وجود دارد.

وقتی مینای دندان که لایه سخت خارجی محافظ دندان است آسیب ببیند یا ضعیف شود، فرد حساسیت دندان را تجربه می کند.

برخی از علائم تاثیر کرونا بر حساسیت دندان عبارتند از:

 1. درد یا ناراحتی هنگام جویدن
 2. حساسیت به غذاهای گرم یا سرد
 3. درد بعد از قرار گرفتن در معرض هوای سرد
 4. حساسیت به غذاها و نوشیدنی های شیرین یا اسیدی

برای موارد خفیف حساسیت دندان ، فرد می تواند از خمیردندان حساسیت زا استفاده کند. آنها همچنین می توانند از مسواک نرم اضافی بهره بگیرند.

در صورت تداوم علائم، ممکن است افراد به معاینه دندانپزشک نیاز داشته باشند.

 

کووید 19 باعث خشکی دهان میشود؟

تاثیر کرونا بر دهان: خشکی دهان زمانی رخ میدهد که بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان وجود نداشته باشد. این امر تجزیه غذا، شستن ذرات غذا از دهان و بلع غذا را مشکل می کند.

خشکی دهان ممکن است یکی از علائم اولیه کرونا باشد و یکی از شایع ترین علائم دهانی بود که توسط 108 نفر در مطالعه ای در The Lancet گزارش شد . با این حال، دلایل این امر هنوز مبهم است.

پژوهشگران میگویند؛ خشکی دهان ممکن است یک اثر مستقیم ویروس SARS-CoV-2 باشد که غدد بزاقی را آلوده و آسیب می رساند. همچنین ممکن است به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به عنوان عارضه جانبی درمان کرونا ویروس رخ دهد.

بدون درمان، خشکی دهان می تواند افزایش خطر پوسیدگی دندان و عفونت در دهان را به وجود آورد.

 

کووید-19 موثر بر زخم دهانی

مانند سایر عفونت های ویروسی، کرونا نیز سیستم ایمنی بدن را مختل نموده؛ فرد را مستعد سایر بیماری های ثانویه می کند.

برخی افراد در حال بهبودی از این عفونت، زخم هایی در دهانشان مشاهده شده است. برخی پزشکان این زخم ها را شبیه برفک می دانند، در حالی که برخی دیگر نسبتاً نامناسب تر از این به نظر می رسند.

زخم ممکن است به صورت یک لکه سفید روی زبان، لثه ها یا سقف دهان ایجاد شود.

برخی علائم تاثیر کرونا بر زخم دهان دیگر عبارتند از:

 • برجستگی های سفید یا قرمز در دهان
 • ناراحتی هنگام خوردن و نوشیدن
 • احساس سوزش

تاثیر کرونا بر زخم دهانی

طبق گزارش سرویس بهداشت ملی انگلستان (NHS)، زخم های دهان معمولاً طی 1-2 هفته به خودی خود برطرف می شوند . اگر زخم ها بیش از 3 هفته ادامه یافت، فرد باید با پزشک مشورت کند. این بدان سبب است که میتواند نشان دهنده یک عفونت در کمین دیگری باشد که ممکن است رخ دهد.

از طرف دیگر، داروساز محلی می تواند اقدامات ساده ای را برای درمان زخم در خانه توصیه کند. این اقدامات می تواند به شکل دهانشویه ضد میکروبی، ژل یا کرم موضعی، قرص های دارویی یا اسپری دهان باشد.

 

آیا COVID-19 می تواند باعث ترک دندان شود؟

به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، دندانپزشکان از زمان شروع همه گیری کرونا، 59 درصد دندان قروچه و 53 درصد دندان های خرد شده و ترک خورده را افزایش یافته است.

ایشان معتقدند این به سبب سطوح بالایی از  اضطراب در طول همه گیری بوده و وضعیت بد بدن ناشی از محیط کار و یا خانه است.

دندانپزشکان میگویند که اضطراب و وضعیت بد بدن می تواند باعث فشار به فک افراد و دندان قروچه شود. اینها رفتارهای غیر ارادی هستند که ناشی از استرس مازاد می باشند. نتیجه افزایش فشار بر روی دندان ها است که آنها را ضعیف کرده و بیشتر مستعد ترک خوردن میکند.

مواردی که دندان های آنها ترک خورده نیز در افراد مبتلا به کرونای شدید رخ داده است. یک مطالعه با منبع معتبر نشان می دهد افرادی که تحت مراقبت های ویژه هستند، مانند کسانی که به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند، طیف وسیعی از عوارض، از جمله دندان های خرد شده را تجربه می کنند.

 

سخن پایانی

در میان افزایش بیماری های دهان و دندان در طول همه گیری، محققان در تلاش هستند تا مشخص کنند که آیا این بیماری ها ناشی از کرونا هستند یا عوامل ثانویه آن مانند استرس، وضعیت بد بدن یا سایر شرایط در آن دخیل است.

اگرچه هنوز هیچ شواهد مشخصی وجود ندارد تا تاثیر کرونا بر دندان و دهان را نشان دهد، اما مردم باید سعی کنند از بهداشت شخصی دهان و دندان به عنوان نوعی پیشگیری از بیماری استفاده کنند.

برای بدست آوردن اطلاعات بروز پزشکی و اطلاع از خبرها با اینستاگرام همراهت همراه شو!

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.