ایمنی فوق بشری و ترکیبی در برابر ویروس کرونا و دریافت آنتی بادی های لازم برای مقابله بدن با آن

ایمنی فوق بشری در برابر ویروس کرونا و داشتن آنتی بادی در برابر آن

مطالعات جدید شواهدی از ایمنی فوق بشری در برابر ویروس کرونا را در برخی از افراد نشان می دهد که دارای آنتی بادی های قوی ایی در مقابل انواع ویروس کرونا می باشند. برخی دانشمندان آن را “مصونیت فوق بشری” یا “ضد گلوله” نامیده اند. اما ایمونولوژیستی به نام شین کروتی واژه “ایمنی ترکیبی” را ترجیح می دهد.

در این مقاله یافته های جدیدی که در آینده میتواند راهگشای هر چه بهتر مقابله با کرونا باشد را با شما به اشتراک میگذاریم.

آیا ایمنی ترکیبی نسبت به کرونا راه خروج از پاندمیک کرونا است؟

کروتی در تفسیری در مجله Science در ماه ژوئن نوشت: به طور کلی، ایمنی کرونا بصورت ترکیبی بسیار قوی است.

مهم نیست که شما آن را چه می نامید، این نوع ایمنی ویروس کرونا خبر بسیار خوبی را در حالتی که به نظر میرسد خبرهای بد راجع به کرونا تمامی ندارد، به ما میدهد.

طی چند ماه گذشته، یک سری مطالعات نشان داده است که برخی از افراد در برابر SARS-CoV-2، یا همان ویروس کرونا که باعث بیماری کووید-19 می شود، یک واکنش ایمنی فوق العاده قوی دارند. بدن آنها سطوح بسیار بالایی از آنتی بادی ها را تولید می کند. آنها همچنین آنتی بادی هایی با انعطاف پذیری بالا تولید می کنند که احتمالاً قادر است به مبارزه با انواع ویروس کرونا در جهان در حال حاضر و به احتمال زیاد در برابر انواع احتمالی آن که ممکن است در آینده بوجود آیند، تاثیر داشته باشند.

آیا میتوان گفت این افراد نسبت به انواع کرونا هم ایمن هستند؟

پل بینیاس، ویروس شناس دانشگاه راکفلر که هدایت چند مطالعه جذاب دانشگاه را بر عهده داشته است، میگوید: به طور منطقی می توان پیش بینی کرد که این افراد در برابر اکثر انواع SARS-CoV-2 که احتمالاً در آینده پیش بینی میشود، بخوبی محافظت و دارای ایمنی در مقابل کرونا می شوند.

در مطالعه ای که ماه گذشته بصورت آنلاین منتشر شد، بینیاس و همکارانش آنتی بادی هایی را در این افراد پیدا کردند که می تواند شش نوع نگران کننده که مورد آزمایش قرار گرفتند، از جمله دلتا و بتا و همچنین چندین ویروس دیگر مربوط به SARS-CoV-2، از جمله یکی در خفاش، دو تا در پانگولین(نوعی مورچه خوار با پوست پولیو زرهی) که باعث اولین همه گیری کووید-19 در سرتاسر دنیا شد.

بینیاس می گوید: این بیشتر یک گمانه زنی است، اما همچنان گمان دارم آنها در برابر ویروس های مشابه SARS که هنوز انسان را آلوده نکرده اند، تا حدی محافظت خواهند داشت و میتوانند ایمنی در برابر کرونا داشته باشند.

تست آنتی بادی اسپایک یا همان سنجش ایمنی واکسن کرونا راه حلی برای تشخیص آنتی بادی و ایمنی واکسن کرونا می باشد.

چه کسی میتواند پاسخ ایمنی فوق بشری یا ترکیبی در برابر کرونا را ایجاد کند؟

افرادی که در معرض ترکیبی از ویروس ها قرار گرفته اند. به طور خاص، آنها در سال 2020 به ویروس کرونا آلوده شدند و سپس امسال با واکسن های مدرنا به ایمنی نسبت به کرونا رسیدند.

تئودورا هاتزیوآنو، ویروس شناس دانشگاه راکفلر، که رهبری بسیاری از پژوهش ها را برعهده داشته است، می گوید: این افراد واکنش های شگفت انگیزی به واکسن دارند. من فکر می کنم آنها در بهترین وضعیت برای مبارزه با ویروس قرار گرفته اند. آنتی بادی های موجود در خون این افراد حتی می تواند SARS-CoV-1، اولین ویروس کرونا، که 20 سال پیش ظهور کرد را خنثی کند. این ویروس بسیار متفاوت با SARS-CoV-2 یا همین ویروس کرونای فعلی است.

چه کسانی میتوانند ایمنی فوق بشری در برابر ویروس کرونا ایجاد کنند؟

سطح آنتی بادی در این افراد با ایمنی ترکیبی کرونا چگونه عمل میکند؟

در حقیقت، این آنتی بادی ها حتی قادر بودند ویروسی را که عمداً هدایت و طراحی شده بود، از کار بیندازند که در برابر واکنش های خنثی سازی بسیار مقاوم باشد. این ویروس حاوی 20 جهش بود که مانع از اتصال آنتی بادی های SARS-CoV-2 به آن می شد. آنتی بادی های افرادی که واکسینه شده بودند یا قبلاً به ویروس کرونا مبتلا شده بودند، در برابر این ویروس جهش یافته بی فایده بودند. اما آنتی بادی افراد دارای “ایمنی ترکیبی نسبت به کرونا می توانست آن را خنثی کند.

او می گوید این یافته ها نشان می دهد واکسن های مدرنا در افرادی که قبلاً در معرض SARS-CoV-2 قرار گرفته اند، چقدر قدرتمند است و میتواننید به ایمنی در مقابل کرونا برسند، تحقیقات زیادی در حال حاضر بر روی یافتن واکسن ضد ویروس کرونا متمرکز شده است که در برابر انواع مختلف ویروس هایی از این قبیل در آینده محافظت می کند.

برای اطلاع از این ایمنی شما میتوانید از تست آنتی بادی اسپایک ما استفاده کنید.

بدون ابتلای قبلی میتوانیم آنتی بادی قدرتمند بسازیم و ایمنی کرونا داشته باشیم؟

اما یک مشکل وجود دارد. تئودورا هاتزیوآنو می افزاید: شما ابتدا باید مبتلا به کووید-19 باشید تا ایمنی در مقابل کرونا بدست آورید. پس از عفونت های طبیعی، به نظر می رسد آنتی بادی ها تکامل یافته و نه تنها قوی تر بلکه وسیع تر می شوند. آنها در برابر جهش های درونی ویروس مقاوم تر می شوند.

هاتزیوآنو و همکارانش نمی دانند آیا همه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و سپس واکسن مدرنا را استفاده کرده اند چنین پاسخ ایمنی قابل توجهی نسبت به کرونا خواهند داشت یا خیر، او می گوید: ما فقط روی چند بیمار این پدیده ها را مطالعه کرده ایم چرا که انجام آن بسیار سخت و دشوار است.

اما او گمان میکند که وضع میتواند عمومیت داشته باشد. “با تک تک بیمارانی که ما بررسی کردیم، یک چیز مشابه را دیدیم و آن هم ایمنی نسبت به کرونا بود.” این پژوهش حاوی اطلاعات 14 بیمار است.

آنتی بادی های ویروس کرونا اولیه هم میتوانند از بقیه جهش های کرونا محافظت کنند؟

در تحقیقی که ماه گذشته در مجله پزشکی New England منتشر شد، دانشمندان آنتی بادی های ایجاد شده توسط افرادی را که در سال 2002 یا 2003 به SARS-CoV-1 آلوده شده بودند و سپس واکسن مدرنا دریافت کرده بودند، بررسی کردند.

به شکل کاملا محسوسی، این افراد همچنین سطح بالایی از آنتی بادی ها را تولید کردند، آنتی بادی هایی که می توانند طیف وسیعی از انواع ویروس های مشابه SARS را خنثی کنند که در نهایت به ایمنی کرونا دست یافتند.

اگر بعد از واکسیناسیون به کرونا مبتلا شویم چه؟

البته هنوز سوالات بسیاری باقی مانده است. مثلا اگر بعد از واکسیناسیون به کووید-19 مبتلا شویم چه؟ یا اگر فردی که به ویروس کرونا آلوده نشده، دوز سوم واکسن به عنوان دوز یادآور و تقویتی دریافت کند، میتواند پاسخ فوق انسانی و مناسب بدهد؟ یا میتواند باز هم دارای ایمنی در برابر ویروس کرونا باشد یا خیر؟

هاتزیوآنو می گوید هنوز نمیتواند به هیچ یک از این سوالات پاسخ دهد. او میگوید: کاملاً مطمئن هستم که تزریق سوم به آنتی بادی های فرد کمک میکند تا بیشتر تکامل یابد و شاید آنها کمی انعطاف پذیری پیدا کنند، اما اینکه آیا آن ها تا به حال موفق شده اند وسعت آنتی بادی مشابه با عفونت طبیعی ایجاد کنند یا نه هنوز مشخص نیست.

ایمونولوژیست جان وری، در دانشگاه پنسیلوانیا، کمی امیدوارتر به این قضیه نگاه میکند. او می گوید: ما در تحقیقات خود شاهد برخی از این تکامل آنتی بادی ها و ایمنی کرونا در افرادی هستیم که تازه واکسینه شده اند. اگرچه احتمالاً در افرادی که آلوده شده اند سریعتر اتفاق می افتد.

ایمنی ویروس کرونا پس از درگیری بدن با ویروس و سطح آنتی بادی پس از ایمنی

آمادگی در برابر انواع جهش های کرونا

در پژوهش اخیر، که در اواخر ماه اوت به صورت آنلاین منتشر شد، وری و همکارانش نشان دادند که با گذشت زمان، افرادی که فقط دو دوز واکسن دریافت کرده اند (بدون عفونت قبلی)، بدن شان شروع به ساخت آنتی بادی های منعطف با قابلیت بالاتر تشخیص انواع ویروس میکند.

وری می گوید: بنابراین دوز سوم واکسن احتمالاً به آنتی بادی ها کمک و روند تکاملی آن ها را ارتقا میبخشد. بنابراین یک فرد آمادگی بیشتری در برابر هر نوع ویروسی از این نوع در آینده خواهد داشت.

بینیاس از دانشگاه راکفلر میگوید: بر اساس همه این یافته ها به نظر می رسد که سیستم ایمنی در نهایت بر این ویروس برتری خواهد داشت. اگر خوش شانس باشیم، SARS-CoV-2 سرانجام در آن دسته از ویروس ها قرار میگیرد که ما را دچار سرما خوردگی خفیف میکند.

سخن پایانی

چنان که بنظر میرسد دانشمندان در حال دستیابی به نتایج امیدوار کننده ای هستند. هر چند هنوز سوالات بسیاری باقی است اما چیزی که مشخص است ادامه مطالعات طی ماه های آینده میتواند راه های جدیدتری برای مقابله با کرونا به ما نشان دهد.

در این راه کیفیت واکسن های ساخته شده و ترکیب آن با آنتی بادی های درون ساخته انسانی میتواند راه خروج از بن بست باشد.

 

نویسنده: محمد جواد میدان دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.