چرا باید آزمایش پی تی تی انجام دهیم؟

آزمایش ptt چیست؟

آزمایش ptt، یک آزمایش خون است که به پزشکان کمک می کند پتانسیل بدن شما را برای تشکیل لخته های خون، ارزیابی کنند.

خونریزی مسبب ایجاد برخی از واکنش ها می شود که به عنوان آبشار انعقادی شناخته می شوند. انعقاد فرآیندی است که بدن شما برای توقف خونریزی از آن بهره میگیرد. سلول هایی به نام پلاکت ها قابلیتی مناسب برای پوشاندن بافت آسیب دیده ایجاد می کنند. سپس فاکتورهای انعقادی بدن شما با یکدیگر تعامل می کنند و لخته خون را تشکیل می دهند.

اگر میزان عناصر انعقادی شما کم باشد، لخته خون تشکیل نمی شود. در صورت ادامه پیدا کردن این وضعیت با مشکلاتی چون: کبودی سریع در سطح بدن، خونریزی شدید و خون دماغ شدن غیر معمول و زیاد مواجه خواهید شد.

برای انجام ارزیابی قدرت تشکیل لختگی خون ابتدا مقداری از خون نمونه گیری شده از شما را در یک ویال قرار میدهند. سپس مقداری مواد شیمیایی به آن اضافه میکنند که لختگی خون را به دنبال دارد. بعد از گذشت ثانیه هایی لخته خون تشکیل میشود.

این آزمایش در برخی موارد تست زمان ترومبوپلاستین نسبی فعال (APTT) نامیده می شود.

برای آشنایی با خدمات در منزل همراهت کلیک کنید.

چرا به تست PTT نیاز دارم؟

ممکن از هر کدام از شما مبتلا به خونریزی طولانی مدت شوید. پزشک شما برای کسب اطلاعات بیشتر از کیفیت و علت این فرآیند، آزمایش ptt را تجویز میکند. مواردی که به تشخیص دکتر باید آزمایش دهید به شکل زیر است:

 • خون ریزی های مدوام یا شدید
 • پریود های سنگین یا بلند مدت
 • مشاهده خون در ادرار
 • مفاصل متورم و همراه با درد (ناشی از خونریزی در فضاهای مفصلی شما)
 • کبودی آسان

باید توجه کنید که تست ptt، آزمایش تشخیصی بیماری های خاص نیست. اما پزشک را از این بابت که متوجه شود مشکل از عناصر انعقادی شماست یا نه مطمئن میکند. در صورتی که نتایج آزمایش تان غیر طبیعی جلوه کند، در اغلب موارد آزمایش های دیگری برای تشخیص دقیق علت عدم انعقاد خون، تجویز خواهد کرد.

این امر مخصوصا زمانی صادق است که از هپارین برای رقیق کردن خون استفاده کرده باشید. در این صورت پزشک به انجام آزمایش ptt رغبت بیشتری پیدا میکند تا علت اصلی را بیابد.

 آزمایش PTT چه خطراتی ممکن است داشته باشد؟

مانند هر آزمایش خون، خطر جزئی کبودی، خونریزی یا عفونت در محل سوراخ نمونه گیری وجود دارد.  در اغلب موارد اتفاق ناگواری رخ نمی دهد. در موارد کمیاب، امکان دارد رگ شما پس از نمونه گیری متورم گردد. این حالت در مجاری علمی با نام فلبیت شناخته میشود. برای رفع فلبیت، میتوانید از کمپرس گرم استفاده کنید و طی چند روز بهبود خواهید یافت.

در صورت مبتلا به خونریزی شدید و عدم انعقاد طبیعی خون هستید نباید از آسپرین و وارفارین استفاده نمائید.


پیشنهاد مطالعه: چرا باید تست پاپ اسمیر بدهیم؟


قبل از انجام آزمایش پی تی تی چه باید بکنیم؟

قبل از انجام تست ptt چه باید بکنیم؟

چندین دارو می توانند بر نتایج آزمایش PTT تأثیر بگذارند. این شامل:

برای اینکه نتایج تست شما دقیق از آب درآید باید مواردی را پیش از انجام نمونه گیری رعایت کنید. داروهایی نظیر آنچه در موارد زیر مشاهده میکنید در نتیجه آزمایش ptt موثرند:

حتما لیستی از همه قرص و داروهایی را که از آن استفاده میکنید، تهیه کرده و به پزشک ارائه دهید. چون امکان دارد دکتر نیاز به قطع برخی از داروها پیش از تست را احساس و به شما اطلاع دهد.

شیوه انجام تست پی تی تی چطور است؟

برای انجام آزمایش، نمونه گیر یا پرستار از بازوی شما نمونه خون می گیرد. آنها محل را با یک سواب الکل تمیز و سوزن را در رگ  فرو می کنند. لوله ای که به سوزن متصل است خون را جمع آوری می کند.

بعد از گردآوری خون کافی، سوزن را خارج نموده و محل نمونه برداری را با گاز استریل میپوشانند.

تکنسین آزمایشگاه، مواد شیمیایی را به این نمونه خون اضافه می کند و تعداد ثانیه هایی که طول می کشد تا لخته شود را اندازه گیری می کند.


پیشنهاد مطالعه: آزمایش rbc خون چیست؟


نتیجه عادی

نتایج تست PTT بر حسب ثانیه اندازه گیری می شود. نتایج عادی معمولاً 25 تا 35 ثانیه است. این بدان معناست که پس از افزودن مواد شیمیایی، 25 تا 35 ثانیه طول کشید تا نمونه خون شما لخته شود.

استانداردهای دقیق برای نتایج طبیعی ممکن است بسته به پزشک و آزمایشگاه شما متفاوت باشد، بنابراین در صورت داشتن هر گونه نگرانی از پزشک خود بپرسید.

چه نتایجی در آزمایش پی تی تی غیرعادی محسوب میشود؟

نتایج غیر عادی تست پی تی تی

چندین بیماری و شرایط می توانند باعث نتایج غیر طبیعی PTT شوند.

باید بدانید که حتی  نتیجه غیرعادی آزمایش ptt نیز تعیین کننده نوع بیماری نیست. تنها چیزی که ارائه میکند، یک احتمال جدید و نسخه نویسی برای انجام تست های بعدی است. تعداد بیماری هایی که این مشکل را ایجاد میکنند زیاد است و به همین دلیل به آزمایش های بعدی نیاز خواهید داشت.

نتیجه بلند مدت تست PTT ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

 • هموفیلی A یا B
 • کمبود فاکتورهای انعقاد خون
 • بیماری فون ویلبراند (اختلالی که باعث لخته شدن غیرطبیعی خون می شود)
 • انعقاد داخل عروقی (بیماری که در آن پروتئین های مسئول لخته شدن خون به طور غیر طبیعی فعال هستند)
 • هیپوفیبرینوژنمی (کمبود فاکتور انعقاد خون فیبرینوژن )
 • برخی داروهای رقیق کننده خون مثل هپارین و وارفارین
 • مسائل تغذیه ای، مثل کمبود ویتامین کا و جذب نامناسب
 • آنتی بادی ها، از جمله آنتی بادی های کاردیولیپین
 • داروهای ضد انعقاد لوپوس
 • سرطان خون
 • بیماری کبدی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم جنبه های مختلف آزمایش ptt را بررسی کنیم.

به طور کلی چیزی که در این مورد بسیار برجسته بود، نقش داروهای مختلف در عدم انعقاد خون و نتایج تست ptt است. شما به دو دلیل از مصرف داروهای رقیق کننده خون منع میشوید. اول در صورت ابتلا به خونریزی شدید و عدم انعقاد طبیعی خون و دوم بخاطر بدست آمدن نتیجه صحیح از آزمایشات.

اینکه پزشک تان را از تمام داروهای مصرفی مطلع کنید نیز از دیگر موارد لازم و ضروری است.

در انتها نیز باید گفت که تست ptt احتمالا یک آزمایش زمینه ای برای انجام سایر آزمایشات و تشخیص قطعی بیماری خواهد بود. به همین سبب اگر با خونریزی شدید وغیرعادی مواجه شدید، ساده از کنار آن نگذرید و این تست را انجام دهید.

 

با اینستاگرام همراهت اطلاعات پزشکیت و بروز نگهدار.

نویسنده: محمد جواد میدان دل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.